8. března 2017 6:38 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zrzka v Hollywoodu: Oblečte si flísku, styďte se za úspěch, dyť je to jedno, stejně umřem

Alena Doláková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Doláková | foto: Archiv Aleny Dolákové

LOS ANGELES / PRAHA Proč tak milujeme sledování předávání cen Americké filmové akademie? Oceněným na cenách záleží, do své práce vložili obrovské úsilí, jsou na ni pyšní. Za svou práci se dokáží postavit, ve jménu té práce se oblečou do dresscodu black tie, a především v nich cena vzbuzuje emoce.

Když navíc sledujete tak dechberoucí hudební představení, které například loni vystřihla Lady Gaga, nebo letos Justin Timberlake a k tomu je průvodcem večera někdo, kdo vypointuje veškeré dění ve filmovém průmyslu za poslední rok, chcete zůstat vzhůru snad i do šesti do rána, abyste to viděli naživo.

Téměř totéž se dá říct o cenách České filmové a televizní akademie Český lev.

Až na to, že jste ve stejném časovém pásmu a stačí zapnout Čété. Až na to, že Karel Roden řekl ve své děkovné řeči nezúčastněně: „Díky všem. Moc.“ Až na to, že Bohdalka si ani nezakryla kotníky. Až na to, že většina laureátů se povětšinou jakoby styděla projevovat radost, hrdost, užívat si úspěch. Jeden herec dokonce vedl metafyzickou debatu se svou soškou: „Stejně jednou umřeš,“ odpověděla mu. A on jí pak řekl, že ji bude krmit tím stejně nekvalitním žrádlem, co jí on.

Pak přišel Vojta Dyk v tričku a saku, zazpíval tak překrásně dojemnou píseň, ale dal u toho ruku do kapsy. Nebereme se tu vážně přeci.

Zaplať pánbu za krásnou řeč Jana Potměšila, v níž oslavuje ženy, za vtipnost Vojty Kotka při uvádění ceny pro střihače a návaznou vtipnost od laureáta ceny za střih (opravdu si on jediný nachystal něco pro pobavení diváků?).

Alena Doláková
Alena Doláková

Jediným emotivním momentem večera pak bylo ocenění Jiřího Bartošky a Evy Zaoralové. Najednou jsme si neříkali jen: „Už zase Masaryk?!“, ale doopravdy jsme vzdávali hold a oceňovali.

Alena Doláková

Narodila se ve Vyškově, ale dětství strávila v Brně. Vystudovala činoherní herectví na JAMU, už za studií hostovala v Národním divadle v Brně. Po škole vystupovala čtyři měsíce v profesionálním divadle v Anglii. Od roku 2012 je členkou souboru Kašpar, který působí v pražském Divadle v Celetné. Zahrála si v seriálech Crossing Lines, Případy 1. Oddělení, Četnické trampoty, v pohádce Tři bratři či ve filmu Ztraceni v Mnichově v připravovaném anglickém filmu Interlude in Prague Sledovat ji můžete i na Instagramu.

Když v Los Angeles nastane oscarový víkend, lidé pořádají velké večírky, na nichž se s přáteli dívají na přenos. Tento večer je zkrátka událost! Je běžné, že v obchodě potkáte ženu, co vybírá koktejlky, ve kterých se bude u sebe doma, nebo u svých přátel dívat na tu slávu. A mezitím, co na Lvech spočítáte modely od vyhlášených, ale i začínajících návrhářů maximálně na prstech rukou (zato kalhotový kostýmek à la maturita na střední je stejně jako cokoliv černého normou), v USA můžete jen s otevřenou pusou obdivovat to umění v podobě nejrůznějších velkých večerních. U nás se to tradičně podařilo Aňe Geislerové, Martě Issové, či bílé bohyni Janě Plodkové. Víc takových!

Podívejte, neříkám, že musíme v děkovných řečech povinně plakat a zmiňovat manželky jako to dělají Američané. Ale co si říct, že už jen být nominovaný je ocenění hodné respektu, důstojnosti a vážnosti a aspoň jeden večer v roce „malého českého filmového světa“ bychom se podle toho mohli chovat?

Já vím. Většina z vás jste příliš kůl, než abyste chodili nebo se dívali na Lvy.

Dejte si ruce do kapsy, oblečte si starý sako, nebo nejlíp flísku, styďte se za úspěch, dyť je to jedno, stejně umřem.

ZRZKA V HOLLYWOODU

Blog české herečky Aleny Dolákové o tom, jak prorazit v Hollywoodu, jak se neztratit ve velikém světě, o nástrahách hereckého světa, o celebritách, o tom, jak si udržet zdravý rozum v americkém Los Angeles.

Alena Doláková

Najdete na Lidovky.cz