18. března 2016 13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zuckerberg nedbal na smog a vyběhl do ulic Pekingu

Zuckerberg si šel v Pekingu navzdory smogu zaběhat. Na fotografii zachycen u... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuckerberg si šel v Pekingu navzdory smogu zaběhat. Na fotografii zachycen u... | foto: Facebook Marka Zuckerberga

PEKING Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se v pátek po příletu do Pekingu vydal na kondiční běh městem. Ohlásil to sám na svém facebookovém účtu, ale mnozí to považují spíše za zdraví ohrožující akci. Čínská metropole je už týden zahalena do smogu.

„Je skvělé být opět v Pekingu! Zahájil jsem svou návštěvu během přes náměstí Tchien-an-men (náměstí Nebeského klidu), kolem Zakázaného města a přes Nebeský most,“ napsal Zuckerberg, jehož žena je čínského původu a který při svých minulých návštěvách ukázal, že umí čínsky. Text, který se na facebooku objevil v 10:30 místního času (3:30 SEČ), doplnil fotografií, na níž je zachycen s několika dalšími běžci na náměstí Tchien-an-men.

Stav vzduchu v Pekingu

Monitorovací stanice na americkém velvyslanectví v Pekingu ráno v devět hodin místního času naměřila hustotu prachových částic menších než 2,5 mikrometru (PM 2,5) v hodnotě 305 mikrogramů na metr krychlový. Světová zdravotnická organizace považuje za bezpečné hodnoty do 25 mikrogramů na metr krychlový. I pouhým okem bylo patrné, že kvalita ovzduší byla dnes špatná, protože nebe bylo zataženo šedivým smogem. Mnoho lidí v ulicích mělo na tvářích roušky, v úřadech i domácnostech jely naplno čističky vzduchu.

Posměch i obavy o zdraví

Zuckerbergův běh spustil na sítích vlnu reakcí od posměchu po obavy o jeho zdraví. „Copak nevidíš smog, Marku? Přestaň běhat venku. Peking je můj domov, ale běhat venku nedoporučuji,“ napsala uživatelka Christina Tan.

V dalších reakcích se objevila doporučení, aby si Zuckerberg vzal aspoň roušku, avšak někteří se podivili nad tím, jak se Američanovi podařilo napojit na facebook, když přístup na něj čínská vláda blokuje. Některým se nelíbilo, že se nechal vyfotit na místě, kudy v roce 1989 projížděly v rámci potlačení tehdejších protestů tanky. Jeden z důsledných uživatelů dokonce zveřejnil upravenou fotografii, na níž smějící se Zuckerberg vede kolonu tanků.

ČTK