Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lidický památník se chystá na 75. výročí vyhlazení obce, nemá ale ředitele

Sousoší připomínající osud lidických dětí. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA - Památník Lidice stále hledá nového ředitele. Žádný z pěti uchazečů v konkurzu totiž neuspěl. V roce, kdy si obec připomene 75. výročí vyhlazení nacisty, tak bude mít starost o víc. Řízením instituce byl dočasně pověřen Jaroslav Tauber, zástupce bývalého ředitele Milouše Červencla, který funkci opustil k 31. prosinci.
  6:00

Zeman v Lidicích označil za neonacisty DSSS a Kotlebovu stranu

Milouš Červencl oznámil svůj záměr odejít z funkce ředitele ministru kultury Danielu Hermanovi v červnu loňského roku. Jeho nástupce, který by měl vedení lidického památníku převzít, ovšem dosud znám není.

Ministerstvo kultury, pod jehož správu instituce spadá, vypsalo výběrové řízení koncem září. Během dvou měsíců se do něj přihlásilo pět uchazečů, všichni formální náležitosti podaných přihlášek splnili a postoupili do prosincového druhého kola. Z něho ovšem žádný z optimálních kandidátů nevzešel.

Památník obětem Lidic
Němečtí vojáci zapalují domy v Lidicích ve stejnojmenném filmu.

„Po pohovorech před komisí pro výběr kandidáta na pozici ředitele Památníku Lidice se komise rozhodla nedoporučit panu ministrovi žádného uchazeče. Pan ministr se s doporučením komise ztotožnil,“ informovala server Lidovky.cz mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. V současné době je tak vypsáno nové výběrové řízení. I vzhledem k tomu ministerstvo jména těch, kteří se v úvodních kolech o post ředitele ucházeli, neprozradilo.

Přípravy bez problémů

Vedením instituce je od 1. ledna dočasně pověřený zástupce bývalého ředitele Jaroslav Tauber. Ten má tak na starosti i plánování příprav k 75. výročí vyhlazení Lidic, které si obec připomene letos v červnu. Obavy z toho, že by absence stálého ředitele mohla průběh události ohrozit, však ministerstvo odmítá.

„Fungování ani další plány památníku v žádném ohroženy nejsou a být ani nemohou, kontinuita je zajištěna i osobou pana ředitele Taubera,“ uvedla Cigánková. Její slova potvrdil i současný šéf instituce. „Přípravy probíhají už od léta. Část z toho řešil předchozí ředitel, už byly nějaké přípravné schůzky a další schůzky jsou naplánované. Vše probíhá bez problému,“ řekl pro Lidovky.cz Tauber, který v pozici setrvá do příchodu nového ředitele.

Každý z uchazečů by měl mít praxi při řízení pracovních týmů a ukončené vysokoškolské vzděláni minimálně magisterského typu. Měl by rovněž prokázat znalosti oborové legislativy, státní kulturní politiky, anglického, případně německého jazyka či profesního etického kodexu ICOM pro muzea. Dále se od něj očekává dlouhodobá koncepční práce, flexibilita a komunikace s médii a veřejností na mezinárodní úrovni.

Symbol nacistické hrůzovlády

Posláním lidického památníku je péče o trvalé uchování vzpomínky na vyhlazení obce Lidice, utrpení jejích občanů a zachování jména obce Lidice jako celosvětového symbolu obětí válečných zločinů. Areál Lidic byl prohlášen kulturní památkou v březnu 1962. V srpnu roku 1995 byl nařízením vlády prohlášen za národní kulturní památku. Na starost má rovněž péči o Pietní území Ležáky a Lety u Písku.

Mše v Lidicích připomněla vypálení obce nacisty

Obec Lidice byla vyhlazena německými nacisty 10. června 1942. Stalo se tak na rozkaz Karla Hermanna Franka po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května téhož roku. Zastřeleno bylo 173 mužů, ženy a většina dětí byly převezena do koncentračních táborů.

Původní záměr nacistů vymazat obci z povrchu světa ale nevyšel. Lidice byly obnoveny a řada náměstí, ulic, obcí nebo i žen na celém světě nese na jejich počest jméno Lidice.