16. listopadu 2008 14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci chtějí, aby šly poplatky pojišťovnám

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 243Diskuse
Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Vládní lidovci chtějí, aby poplatky vybírané ve zdravotnictví nezůstávaly lékařům či zdravotním zařízením, ale šly zdravotním pojišťovnám. V diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

Tato změna má podle něj být součástí úpravy systému výběru poplatků, který jeho strana připravuje.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) však v pořadu Nedělní partie televize Prima jakékoli změny u poplatků odmítl. "Není důvod," míní ministr, podle něhož jsou nastaveny dobře. Snahy o jejich změny Julínek označil za "politický obchod", přičemž několikrát slovně zaútočil na KDU-ČSL a jejího šéfa za bránění jeho reformám.

Čunek považuje současný stav ve zdravotnictví za nespravedlivý, když někteří odborníci mají "osm, pět nebo jednoho pacienta" a jiní lékaři jich mají desítky. Na dotaz, zda tedy lidovci budou požadovat, aby vybrané peníze na poplatcích šly do veřejného pojištění, šéf KDU-ČSL odpověděl: "Určitě, tohle bychom měli stanovit jednoznačně."

Další změnu, kterou jeho strana bude chtít prosadit, je prý platba pouze za jeden recept, a to 20 korun, nikoli 30 korun, jako je to v současnosti. O těchto úpravách podle Čunka bude koalice jednat v blízké době.

Od počátku roku se v Česku vybírá 30 korun za návštěvu lékaře a za každou položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Odhaduje se, že lékařská zařízení dosud na regulačních poplatcích vybrala zhruba čtyři miliardy korun. Tyto peníze využívají na platy zaměstnanců nebo nákup zdravotnické techniky. Zdravotní pojišťovny loni hospodařily se ziskem více než 26 miliard korun, opozice tvrdí, že letos stoupne až na 40 miliard.
ČTK
  • 243Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj