21. listopadu 2008 13:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci nepřijdou na Julínkovu schůzku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, která se konala 11. listopadu v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, která se konala 11. listopadu v Praze. | foto: René VolfíkČTK

PRAHA Zástupci KDU-ČSL zřejmě nepřijdou na schůzku o reformě zdravotnictví, kterou na nedělní odpoledne naplánoval úřad ministra Tomáše Julínka (ODS). Na ministra se obrátili písemně. V dopise žádají více času a další podkladové materiály pro odborné stranické jednání.

Ministerstvo ale tvrdí, že všechny potřebné dokumenty mají koaliční strany k dispozici a schůzku je nutné uspořádat.

S odborníky z koaličních stran chce Julínek dohodnout znění posledního
sporného paragrafu zákona o zdravotním pojištění definujícím standardy
péče, na kterou mají občané nárok v rámci své zdravotní pojistky. Lidovci
se ale nechtějí spokojit s navrhovaným obecným paragrafem a žádají přesné
vymezení těchto nároků.

Poslanec KDU-ČSL Hovorka, který je členem lidoveckého odborného týmu pro otázky zdravotnictví, dnes řekl, že ministerstvo svým partnerům zatím vůbec neposlalo návrhy, jak problematiku řešit. "Dokud nám to nepošlou, není o čem jednat," podotkl Hovorka. Zdůraznil, že v žádné zemi Evropské unie nejsou zdravotní standardy vymezeny podobně obecně a pokud Julínek tvrdí opak, měl by to lidovcům dokázat.

Jednání se nezúčastní ani Zubová
Na schůzku nepřijde ani poslankyně zelených Olga Zubová. "Nezúčastním se jednání, protože ministerstvo neposlalo našim expertům konečnou podobu zákonů se zapracovanými připomínkami a není vlastně k čemu se vyjadřovat," sdělila. Zda se zúčastní další zelení vyjednavači, se nepodařilo
zjistit. Druhá ze zelených političek zodpovědných za jednání s ministerstvem zdravotnictví ministryně Džamila Stehlíková se dnes vrací z
cesty do Kanady. Na rozdíl od Zubové nepatří ke kritikům stranického
předsedy Martina Bursíka, který ve středu dohodu o nedělní schůzce
odsouhlasil.

Téma by se mohlo v sobotu objevit na jednání republikové rady zelených.
Zubová, která dlouhodobě kritizuje vládní politiku a neváhá hlasovat v
některých případech proti koalici, se na jednání hodlá vzdát funkce
předsedkyně širšího vedení strany.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt dnes řekl, že se v neděli schůzka zdravotnických odborníků vládních stran uskuteční. Podle Cikrta
totiž ministerstvu vláda jednohlasně uložila, aby setkání uspořádalo; pro
hlasoval i vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek.

Podle Cikrta zástupci lidovců dostali vyžádané podklady obsahující navrhované znění zákonů a případné varianty změn. "Všechno mají k dispozici a jsou pozváni na neděli. Buď přijdou, nebo nepřijdou," dodal.
Vláda ve středu schválila tři významné zákony první fáze Julínkovy reformy.
Po jednání kabinetu byl optimistický premiér Mirek Topolánek (ODS), ministr Julínek i přítomný ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Novináři se dozvěděli, že zbývá domluvit jen jeden sporný paragraf zákona o zdravotním pojištění a celý reformní balík může být odeslán do parlamentu.
Podle mluvčího strany Martina Horálka napsali zástupci jeho strany na ministerstvo zdravotnictví dopis s vysvětlením, že žádají taxativní vymezení standardů lékařské péče a odmítají se přizpůsobit napjatému termínu konce diskuse. Lidovci by o problematice zdravotnických standardů rádi jednali v rámci své stranické odborné komise.
ČTK
  • 6Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz