24. listopadu 2008 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidovci o Julínkových zákonech chtějí jednat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Pacient (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Lidovci, kteří nesouhlasí v návrhu nového zákona o veřejném zdravotním pojištění s definicí plně hrazených standardů, jsou ochotni s vládou dál jednat. Ale až po čtvrtku 27. listopadu, kdy se sejde zdravotní komise KDU-ČSL, informoval zdravotní expert KDU-ČSL Jiří Carbol. Sporný paragraf nyní posuzuje kabinet.

V neděli jednali o paragrafu na ministerstvu zdravotnictví zástupci Strany zelených a jejich požadavky byly akceptovány. Lidovci na jednání nedorazili, prý nedostali potřebné podklady. Zda tedy dnes bude vláda o návrhu zákona hlasovat, není jasné. Tři ze čtyř návrhů významných zákonů první fáze Julínkovy reformy vláda schválila ve středu.

Podle Carbola je zavedení úhradových standardů zdravotní péče největší změnou systému veřejného zdravotního pojištění od doby jeho vzniku. Odborné stanovisko ke změně lidovci zformulují na čtvrtečním zasedání komise.

"Domníváme se, že takto zásadní průlom do systému, který dnes reguluje stát a ke kterému již existují dva výroky Ústavního soudu, nelze dělat ukvapeně a pod časovým tlakem. KDU-ČSL na tento problém upozorňuje již několik měsíců, ale bezúspěšně. Ministerstvo zdravotnictví i někteří koaliční politici tento problém neustále podceňují," uvedl Carbol.

Křesťanským demokratům podle něj nevyhovuje část zákona o specifických zdravotních službách týkající se potratové turistiky v rámci zemí EU.

Lidovci požadovali zachování stávajícího stavu, vláda ale v pátek rozhodla, že o umělé přerušení těhotenství by mohly v ČR žádat všechny obyvatelky EU.

"Přijatá změna je v rozporu s přesvědčením mnoha křesťanských demokratů, a proto ji nemůžeme i nadále podporovat," uvedl Carbol.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce reformní zákony co nejrychleji projednat ve sněmovně, pokud se ale s lidovci nedohodne na podpoře, nebude mít mezi poslanci dostatečný počet hlasů.

Lidovky.cz
  • 5Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.