Ligové týmy dohnaly v poháru vysoké ztráty

PRAHA Především hattrick Tomáše Pekharta zachránil fotbalisty Jablonce v odvetě osmifinále domácího poháru. Mladý útočník je ve formě a rozhodujícím dílem se podílel na také na výhře 5:0 nad HFK Olomouc, kterou Severočeši pohodlně vymazali dvougólovou ztrátu z prvního utkání.

Ve čtvrtfinále je čeká znovu cesta do Olomouce k utkání proti prvoligové Sigmě. Ta postoupila přes třetiligový Písek po domácí remíze 1:1, na hřišti soupeře hrála 3:3.

Dařilo se také dalším ligovým týmům. Brno odčinilo porážku 0:2 v Karviné domácím vítězstvím 4:0, Mladá Boleslav dotáhla v odvetě se Sokolovem tříbrankovou ztrátu z prvního duelu a postoupila na penalty. Fotbalisté Plzně jako obhájci trofeje mají za sebou teprve vstup do osmifinále. Po domácím vítězství 3:0 nad Opavou nebude mít suverénní lídr první ligy potíže s potvrzením postupu.

Jediným vyřazeným účastníkem první ligy se staly České Budějovice. Doma proti Teplicím neudržely jednobrankový náskok a po domácí prohře 0:2 jejich pohárová cesta skončila.

Pekhartův výkon ale zastínil ve včerejším podvečeru všechny ostatní. V posledních pěti ligových utkáních vstřelil za Jablonec sedm gólů, další přidal v prvním vzájemném pohárovém duelu proti HFK Olomouc. Prodloužil tak obdivuhodnou sérii sedmi soutěžních utkání, v nichž nastřílel už jedenáct gólů. Včera svoji formu potvrdil třemi zásahy, které zaznamenal v rozmezí 36 minut. Dvě branky vstřelil hlavou, třetí přidal po uvolnění a ráně z hranice šestnáctky, která brankáři Šromovi prolétla pod rukama. Jisté poločasové vedení už Severočeši dotáhli do poklidného vítězství, brzy po změně stran dalšími góly favorita uklidnili Kovařík a Lafata.

Olomouc na tom byla před odvetou lépe, než její soused v prvoligové tabulce, remíza 3:3 v Písku se zdála být před odvetou s účastníkem ČFL velmi nadějná, ale nakonec se o postup bála.

Po přestávce sice vstřelil vedoucí gól Šultes, jenž hlavičkou překonal jinak výborného píseckého brankáře.

Bojovní hosté však devět minut před koncem vyrovnali a favorita strašili do poslední vteřiny.