Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Limity těžby mohou skončit do čtyř let

Česko

PRAHA Dlouhé debaty o těžebních limitech na hnědé uhlí spějí pomalu ke konci. Vypadá to, že budou zrušeny. Komise ministerstva průmyslu a obchodu navrhuje, aby si rozsah těžby dohodli vlastníci pozemků a těžaři mezi sebou. „Je tu problém s dodávkou kvalitního hnědého uhlí,“ řekl včera Oldřich Vojíř, předseda pracovní komise pro teplárenství, kterou loni v listopadu zřídil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Podle odborníků bude kvůli těžebním limitům teplárnám už v roce 2013 chybět pět až šest milionů tun uhlí ročně.

Již v příštím roce totiž skončí devíti velkým teplárnám dlouhodobé kontrakty na dodávky uhlí a například těžařská společnost Czech Coal (dříve Mostecká uhelná) chce podle neoficiálních informací v nových smlouvách za uhlí dvojnásobek dosavadních cen.

Teplo by i podle pracovní skupiny mohlo v příštích letech kvůli nedostatku hnědého uhlí zdražit až o 50 procent. Ministerstvo průmyslu a obchodu se tak teplárnám snaží pomoci.

Od roku 2015 by podle návrhu případné prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách mělo záviset výhradně na dohodě vlastníků pozemků, pod kterými se uhlí nachází, a těžebních společností.

„Dodržíme programové prohlášení – limity nebudou prolomeny do roku 2014,“ prohlásil ministr Kocourek.

V zájmu zvýšení právních jistot občanů žijících za územními ekologickými limity chce ale vládě navrhnout co nejrychlejší odstranění vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona.

„Pak bude další těžba možná jedině v případě jasné a dobrovolné dohody mezi stávajícími vlastníky a těžební společností, což umožní ukončit platnost územních ekologických limitů. Stát by neměl případné pokračování těžby vynucovat vyvlastněním, ale ani brzdit územními limity,“ uvedl Kocourek.

„Stát by měl začít více uplatňovat svá práva vlastníka nevytěženého uhlí a zajistit preferenci dodávek hnědého uhlí do domácího teplárenství a elektroenergetiky oproti dodávkám do zahraničí,“ upozornil Kocourek na situaci, kdy těžařské firmy odmítají teplárnám přiznat přednostní dodávky uhlí.

Proti výsledkům i samotnému složení ministerské komise se ale zvedla řada protestů. Není prý objektivní a její studie vznikla účelově. Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly přijaty už v roce 1991. Rozdělily uhelná ložiska na oblasti, kam těžaři v budoucnu smějí, a kam ne, především kvůli ekologickým dopadům a možnému bourání obcí.

Kdyby limity padly, těžební oblast by se mimo jiné pravděpodobně posunula pár set metrů od hranic Litvínova a srovnala by se zemí obec Horní Jiřetín.

***

Města ohrožená nedostatkem uhlí

Plzeň Příbram Žďár nad Sázavou Hradec Králové Pardubice Chrudim Teplárnám v těchto městech vyprší příští rok smlouvy na uhlí

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!