Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Liou Siao-poa podpořil Havel, Evropa vyzvala k propuštění

Svět

  13:56
PRAHA/PAŘÍŽ/BERLÍN/BRUSEL - Francie vyzvala Čínu k propuštění vězněného disidenta Liou Siao-poa, jemuž dnes byla udělena Nobelova cena za mír. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner prohlásil, že Francie i Evropská unie vyjádřily znepokojení nad vězněním čínského disidenta. Svobodu pro oceněného si podle mluvčího německé vlády přeje i Berlín. Podporu disidenta vyjádřili i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a bývalý prezident Václav Havel.

Liou Siao-po foto: Reprofoto

"Vítám Nobelovu cenu pro čínského disidenta Liou Siao-poa, doufám, že se Čína bude chovat rozumě. Je to také vyznamenání pro čínskou Chartu. Myslím, že lidi, kteří se bijí za lidská práva, musíme podporovat," reagoval Schwarzenberg na oznámení Nobelova výboru v rozhovoru pro LN.

Místopředseda Senátu a někdejší disident Petr Pithart (KDU-ČSL), který se na nominaci čínského disidenta podílel, jeho ocenění chápe jako "lekci vládám většiny států, které zejména v poslední době rezignují na podporu obhájců lidských práv". "Doufám, že vlády toto rozhodnutí jako lekci pochopí," řekl Pithart ČTK.

Havel děkoval výboru
Bývalý prezident Václav Havel je rád, že se Nobelův výbor nenechal zastrašit čínským varováním a že Nobelovu cenu míru dostal čínský disident Liou Siao-po. Havel byl jedním z těch, kteří disidenta na cenu nominovali. V prohlášení pro ČTK někdejší český prezident uvedl, že Liou "je přesně ten typ angažovaného občana, kterému takové ocenění náleží".

"Rád bych znovu ocenil vznik Charty 08 a všechny její signatáře i jejich rodiny. Uznání zaslouží rovněž norský Nobelův výbor za to, že se nenechal zastrašit čínským varováním a nenadsadil ekonomické zájmy nad lidská práva," zdůraznil Havel, sám bývalý disident a světoznámý kritik porušování lidských práv.

Ocenění uvítal také ministr obrany Alexandr Vondra. "Mám radost. Podruhé za dvacet let se Nobelův výbor inspiroval doporučením z Prahy. Nejprve Do Aun Schan Su Ťij z Barmy v roce 1991 a nyní Liou Siao-poa, který se ve svém zápase za svobodu a lidská práva inspiroval Chartou 77," sdělil ČTK Vondra, bývalý disident a iniciátor nominace v českém parlamentu.

Podle předsedy Evropské komise Josého Barrosa je rozhodnutí Nobelova výboru vzkazem všem bojovníkům za svobodu a lidská práva.

"Francie, stejně jako Evropská unie, po jeho zatčení vyjádřily znepokojení a několikrát vyzvaly k jeho propuštění," zdůraznil Kouchner.

Čtyřiapadesátiletý Liou Siao-po byl vloni odsouzen k 11 letům vězení kvůli "podvracení státní moci" poté, co sepsal výzvu Charta 08 k demokratizaci země.

Berlín si přeje, aby mohl disident cenu převzít
Kouchner zdůraznil, že Francii záleží na svobodě vyjadřování na celém světě. "Nobelův výbor, který učinil své rozhodnutí nezávisle, chtěl vyslat jasný signál všem nenásilným bojovníkům za prosazování a ochranu lidských práv," řekl Kouchner.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert dnes řekl, že Berlín "si přeje", aby byl Liou Siao-po propuštěn na svobodu a mohl si Nobelovu cenu osobně převzít.

Předseda Evropské komise oceněnému blahopřál v písemném komuniké. "Chtěl bych vyřídit své blahopřání Liou Siao-poovi za udělení Nobelovy ceny za mír pro rok 2010. Rozhodnutí výboru Nobelovy ceny za mír je silným poselstvím podpory všem těm lidem na celém světě, kteří, někdy za velkých osobních obětí, bojují za svobodu a lidská práva. Tyto hodnoty jsou jádrem Evropské unie" a rozhodnutí výboru zdůraznilo jejich význam pro celý svět, uvedl Barroso.

Autoři: ,