8. prosince 2008 8:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lisabon až po radaru, doporučil kongres

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 35Diskuse
Delegáti 19. sjezdu ODS volí 1. místopředsedu strany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Delegáti 19. sjezdu ODS volí 1. místopředsedu strany | foto: Lucie VadlejchováLidovky.cz

PRAHA Kongres ODS nechá rozhodnutí o ratifikaci lisabonské smlouvy na senátorech a poslancích této strany. Doporučil ale přednostně v parlamentu prosadit česko-americké smlouvy o umístění protiraketového radaru na českém území. Delegáti se na tom dohodli v návrhu finálního usnesení kongresu.

Podle usnesení je ponecháno na poslaneckém a senátorském klubu, jak budou hlasovat, současně ale kongres "důrazně doporučuje" přednostně v parlamentu prosadit česko-americké smlouvy o umístění protiraketového radaru na českém území.

Sněmovna se bude o lisabonské smlouvě, která má za cíl reformovat práci
rozšířené EU, jednat v úterý, a to na naléhání ČSSD. K usnesení dospěli
delegáti kongresu po zhruba dvouhodinové diskusi, kterou provázely procedurální spory. Euroskeptická část delegátů se snažila prosadit usnesení, podle kterého by poslanci a senátoři ODS smlouvu nepodpořili, případně počkali na změnu irského postoje ke smlouvě. Euroskeptiky nakonec přehlasovali příznivci premiéra a znovuzvoleného šéfa ODS Mirka Topolánka, který nepovažuje smlouvu za ideální, ale je podle něj potřebná pro nastartování dalších změn v EU.

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek dnes zopakoval, že pokud ODS
ratifikaci neumožní, nebude jednat o dohodě o spolupráci při českém předsednictví Radě EU. Pro "Lisabon" jsou i koaliční zelení a lidovci, komunisté jsou proti. V návrhu usnesení občanští demokraté dále vzali na vědomí odchod prezidenta Václava Klause z funkce čestného předsedy ODS a poděkovali mu za vše, co vykonal. Vyzvali koaliční vládu k pokračování reforem. Kongres se také vyslovil k protiraketovému radaru - podle ODS je nutná co nejrychlejší ratifikace smluv vedoucích k umístění americké radarové základny na českém území. Zákonodárcům doporučil odmítnout současnou podobu návrhu klimaticko-energetického balíčku EU.

V souvislosti se slibem Topolánka zasadit se po volbách do Evropského
parlamentu o založení pravicové frakce v EP zkritizoval kongres chování členů delegace včetně jejího šéfa Hans-Gerta Pötteringa na Hradě. Europoslanci se v pátek dostali do ostré slovní přestřelky s hlavou státu kvůli názorům na EU. Dosud čeští europoslanci za ODS sdílejí klub s evropskými lidovci, mezi něž Pöttering patří.
ČTK
  • 35Diskuse