8. prosince 2008 18:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Lisabon' je stejně důležitý jako radar

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 35Diskuse
Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto: ČTK

BRUSEL Ministr zahraniční Karel Schwarzenberg by viděl jako nešťastné, pokud by Česko odkládalo ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě institucí Evropské unie. V Bruselu dnes řekl, že tento dokument považuje za stejně důležitý jako smlouvy o případném umístnění amerického protiraketového radaru v ČR.

"To bych nepovažoval za dobré řešení...Dlouhé prodlévání s tím (ratifikací) bych považoval za nešťastné," řekl Schwarzenberg na dotaz, jak by mohlo případné odkládání ratifikace na jaro ovlivnit nadcházející české předsednictví. Praha se předsednické role v EU ujme na šest měsíců úderem ledna, kdy v této roli vystřídá Francii.

Někteří zelení, kteří jsou součástí vládní koalice, by byli rádi, kdyby smlouvy o radaru byly ratifikovány až poté, co se k protiraketové obraně jasněji vyjádří nová americká administrativa v čele s prezidentem Barrackem Obamou, který ale současného prezidenta George Bushe vystřídá až ve druhé půlce ledna. Navíc by chtěli počkat i na dubnový summit Severoatlantické aliance.

Kongres hlavní vládní strany ODS premiéra Mirka Topolánka ale o víkendu schválil usnesení, v němž sice ponechává rozhodnutí o ratifikaci lisabonské smlouvy na poslaneckém a senátorském klubu strany, avšak současně jim důrazně doporučil prosadit přednostní schválení smluv o protiraketové obraně. "Pro mě jsou obě smlouvy stejně důležité. Podle mě je pro bezpečnost ČR důležité, aby obě smlouvy prošly," řekl dnes šéf české diplomacie v Bruselu, kde se účastnil zasedání ministrů zahraničí zemí EU.

Další osudy lisabonské smlouvy v ČR podle něj nejsou na ministerstvu zahraničí a jeho šéfovi. "Jak se strany na tom dohodnou, hlavně ty velké, a v jakém pořadí to bude, do toho bych se jako ministr, který ani není členem sněmovny, nechtěl míchat. Taky nejsem ani v jedné straně," řekl Schwarzenberg, který je ve vládě jako nestraník za Stranu zelených.

USA by prý kvůli krizi mohly odložit plán na základnu
Spojené státy by mohly kvůli současné hospodářské krizi na čas odložit své plány na výstavbu radarové části své protiraketové základny na území Česka. "Já jsem říkal jasně, že nemáme nejmenší signál, že by projekt radaru byl zrušen," zdůraznil dnes před českými novináři. Jen prý podotkl, že vzhledem k současné hospodářské krizi se nedají vyloučit možné škrty ve výdajích, čímž by se mohly nejrůznější věci mohly posunout.

"Tak bych si mohl představit, že by i tento projekt o rok či dva byl posunut, což by zase taková tragédie nebyla. Ale je to na Američanech, od nich jsme žádný takový signál nedostali," prohlásil.

Český vicepremiér Alexandr Vondra pak řekl, že ani nečeká, že by něco takového mělo od Washingtonu přijít. "V Kongresu ty peníze jsou. Ty peníze bohatě stačí na to, aby ten projekt mohl být realizován. Rozhodně to stačí, pokud jde o radar v České republice. Já neočekávám žádné změny," řekl Vondra.
Lidovky.cz
  • 35Diskuse