Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Lisabon se letos nestihne

Česko

Lisabonskou smlouvu do konce roku Česko nepodepíše. Topolánek z toho viní Klause

PRAHA Premiér Mirek Topolánek včera využil nepřítomnosti Václava Klause v republice a uštědřil mu politický políček.

Prezidentovi, který je v těchto dnech na návštěvě Srbska, nepřímo vyčetl, že se kvůli němu nestihne ratifikovat Lisabonská smlouva do konce roku. „Je zcela evidentní, že to v letošním roce nebude. Řekl bych, že to je díky vnějším vlivům,“ uvedl Topolánek po včerejší schůzce se svým finským protějškem Mattim Vanhanenem.

Topolánek poté pro LN upřesnil, že vnějšími vlivy měl na mysli odložení projednávání ústavnosti Lisabonské smlouvy o dva týdny. O to zažádal právě Václav Klaus. Kvůli tomuto pozdržení na půdě Ústavního soudu nebude možné podle Topolánka projednat smlouvu do konce roku. „Vzhledem k ústavou daným lhůtám pro jednání českého parlamentu nebude možné přijmout smlouvu v letošním roce,“ vysvětlil premiér.

Klaus odložil projednávání souladu Lisabonské reformní smlouvy s českou ústavou kvůli své dlouho plánované cestě do Irska. „Oficiální státní návštěva Irska se připravuje devět měsíců. Je potvrzená od května a spadá zrovna do tohoto data. Pan prezident chce ale zároveň u Ústavního soudu vystoupit. Je to logický krok,“ okomentoval včera postup Hradu mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Když Lisabonská smlouva nebude schválena do konce roku, Topolánek nedodrží slib, který dal před dvěma týdny německé kancléřce Angele Merkelové. Tu ubezpečil, že ratifikaci smlouvy do konce roku stihneme. Po odkladu Ústavního soudu je ale vše jinak a podle předsedy vlády by smlouva mohla být přijata v prvním čtvrtletí příštího roku. Už na začátku příštího roku ale začíná naše předsednictví Evropské unii.

Česká republika by se tak dostala do situace, kdy by z pozice předsednické země nabádala Irsko k ratifikaci smlouvy, a přitom by ji sama neměla schválenou. Tento fakt znepokojuje i Topolánka.

„Je to svým způsobem nepříjemné, protože budeme zemí, která bude vyjednávat s Irskem o jejich dalším postupu, a budeme zemí, která ještě nemá ratifikovanou Lisabonskou smlouvu,“ podotkl Topolánek.

Lisabonská smlouva je nástupcem sporné euroústavy. V červnu s ní otřáslo irské ne, ratifikace smlouvy přesto dále pokračuje. Kladně se k ní vyjádřilo už 24 z 27 členských zemí EU. Prezident Václav Klaus ji nicméně od červnového irského referenda považuje za mrtvý dokument.

Češi příliš nevědí, co je obsahem Lisabonské smlouvy Podobný názor jako Klaus má i více než polovina Čechů. Ukazují to alespoň průzkumy veřejného mínění. Podle průzkumu agentury STEM, který provedla na přelomu září a října, je pro schválení dokumentu 45 procent Čechů. Proti ratifikaci naopak 55 procent obyvatel. Jen 25 procent dotázaných ale podle průzkumu rozumí změnám a dopadům, které by přijetí smlouvy přineslo. Třicet procent veřejnosti přiznává, že obsahu smlouvy nerozumí vůbec. Dalších 45 procent pak tvrdí, že spíše neví, o čem Lisabonská smlouva je.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč