8. prosince 2008 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Litvínov zakročí proti 'problémovým' lidem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 133Diskuse
Sídliště v Janově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídliště v Janově | foto: Lidové noviny

LITVÍNOV  Na 70 nespokojených obyvatel problémového litvínovského sídliště Janov se dnes sešlo s vedením města. Starosta Milan Šťovíček (ODS) a místostarosta Martin Klika (ČSSD) představili opatření, které město připravilo pro nastolení pořádku v sídlišti, kde žije řada nepřizpůsobivých obyvatel. Radnice slíbila, že proti problémovým obyvatelům rázně zakročí.

"Rozhodli jsme se pro nulovou toleranci. Nebudeme už nadále trpět lidi, kteří narušují pořádek, dopouštějí se přestupků či trestných činů," uvedl starosta. Na sídliště se v poslední době stěhují sociálně slabí obyvatelé z jiných regionů i ze Slovenska. Situace je zde napjatá.

Město se proto podle Šťovíčka spojilo s úřadem práce, policií, majiteli domů, hygienickou službou, stavebním úřadem a hasiči. "Zjišťujeme, odkud se nám rodiny do Janova stěhují a zda pobírají sociální dávky. Začali jsme v nejproblémovějších domech. Kontrolujeme, zda nejsou dávky zneužívány. Strážníci i státní policie začali řešit okamžitě oznámení o případných přestupcích či trestných činech," řekl Klika.

Město má plán, jak zvelebit sídliště
Starosta proto připomněl, že v janovském sídlišti posílila činnost městská policie, v jednom z domů zřídila vlastní služebnu. V Janově funguje i klub pro děti ze sociálně slabých rodin. Město má také integrovaný plán rozvoje, jehož cílem je zvelebit sídliště a vrátit život místních obyvatel k normálu. "Město však na všechno nestačí. Musí konat stát, zejména v legislativní
oblasti. Dosud všechno platíme z rozpočtu, politici sem jezdí a slibují. To je bohužel zatím všechno," dodal Klika.

V diskusi občané upozornili, že problém eskaloval po prodeji obecních bytů v Janově. "Město si prodejem domů usnadnilo práci. Každé opatření nyní stojí peníze a nemyslete si, že vám je dneska někdo dá. Je krize, krachovat budou i firmy. Řešením nejsou ani stravenky, s nimi se šmelí," uvedl jeden z občanů. "I kdyby se byty neprodaly, problém by stejně nastal," reagoval Šťovíček.

Romové z janovského sídliště si ale v diskusi stěžovali, že město neoslovilo s řešením problému romské aktivisty. "Osadní výbor v Janově je otevřen pro všechny. Vypíšeme výběrové řízení na terénní pracovníky sociálního odboru pro Janov i na strážníky. Musejí ale splnit kritéria včetně vzdělání, vysvětlil Klika. Městská policie poté řešila incident, kdy dva z Romů údajně urazili při odchodu ze sálu jednoho z diskutujících. Kvůli řešení problému Šťovíček pozval občany na středeční veřejné projednávání integrovaného plánu rozvoje janovského sídliště v místní základní škole.
Lidovky.cz, ČTK
  • 133Diskuse