27. listopadu 2008 17:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Livniová: Olmert by měl odstoupit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 25Diskuse
Izraelský premiér Ehud Olmert | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský premiér Ehud Olmert | foto: ČTK

JERUZALÉM Izraelský premiér Ehud Olmert by měl rezignovat na svou funkci. Vyzvala jej k tomu izraelská ministryně zahraničí a předsedkyně vládní strany Vpřed Cipi Livniová. Učinila tak den poté, co generální prokurátor Menachem Mazuz oznámil, že hodlá Olmerta obvinit v jednom z korupčních případů, kvůli nimž ho několik měsíců vyslýchá policie.

"Premiér musí dobrovolně odejít na dovolenou, jiná možnost není," prohlásila Livniová k poslancům strany Vpřed. Ti se sešli v Petach Tikva u Tel Avivu k mimořádné schůzi, kterou Livniová svolala k projednání dopadů hrozícího obvinění úřadujícího premiéra Ehuda Olmerta z korupčního jednání.

Kvůli vyšetřování v několika trestních případech přišel Olmert v září o předsednickou funkci ve straně, v níž ho nahradila Livniová, a následně podal demisi. Úřadujícím předsedou vlády zůstává do únorových předčasných parlamentních voleb. Je neúnosné, aby byl izraelský premiér obviněn, zdůraznila Livniová, podle níž je současná situace morální zkouškou pro Olmerta.

Peníze dostával i od soukromých organizací
Pokud by Olmert výzvu Livniové vyslyšel, převzala by jeho funkci úřadujícího premiéra dočasně právě šéfka izraelské diplomacie, uvedla agentura Reuters. Olmertovi hrozí obvinění z podvodu, zneužití důvěry a daňového úniku v případu, v němž je podezřelý, že jako ministr průmyslu a obchodu v letech 2003 až 2006 využíval k soukromým cestám státní peníze.

Zatímco totiž pobíral na své pracovní cesty do ciziny oficiálně státní peníze, pracovníci jeho úřadu na každou z nich ještě požádali o peníze několik veřejných organizací. Z těchto peněz pak Olmert údajně platil cesty příbuzným; podle agentury DPA si nechal na své soukromé konto převést nejméně 85.000 dolarů (1,65 milionu korun).

Livniová vyhrála zářijové primárky strany Vpřed, v nichž Olmert podle předchozího slibu nekandidoval. Nepodařilo se jí ale sestavit novou vládní koalici, takže musely být vypsány předčasné volby.
Lidovky.cz, ČTK
  • 25Diskuse
Najdete na Lidovky.cz