Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

LN: 12 otazníků kolem Grosse

Česko

  7:19
PRAHA - Investiční aktivity bývalého premiéra Stanislava Grosse a jeho manželky vzbuzují čím dál více pochybností. LN sestavily seznam všech nejasností a otázek, které se kolem případu Grossových akcií točí.

Stanislav Gross foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Za jak velkou sumu Gross akcie koupil?

Cenu 31procentního podílu akcií v Moravia Energo odhadl týdeník Euro, který o kauze informoval jako první, až na 300 milionů korun. Předseda představenstva společnosti Bohumil Bernátek ale považuje takový odhad za silně nadhodnocený. Podle něj by 31 % akcií mohlo stát kolem sedmdesáti milionů.

Kde Gross vzal tak vysokou částku na nákup akcií?

Stanislav Gross prohlásil, že mu na investici půjčila „silná a velká finanční instituce“. Žádný finanční ústav by ale nepůjčil soukromé osobě, kterou Stanislav Gross je, jen tak stovky milionů korun.

3. Mohla Grossovi půjčit banka?

Je to dost málo pravděpodobné. Gross v týdeníku Euro uvedl, že chce za úvěr ručit akciemi. To by ale u tak vysoké částky nepřipadalo u žádné větší české banky v úvahu. Podle finančních analytiků by Gross musel ručit například nemovitostí.

Jak by Gross úvěr splácel?

 Gross by chtěl splácet dluh z dividend akcií. Problém je ovšem v tom, že společnost Moravia Energo vyplácet dividendy akcionářům nehodlá. Podle slov předsedy představenstva Bernátka chtějí firmu rozjíždět a spíše investovat.

5. Jak může Gross s akciemi nakládat?

 Jako menšinový vlastník může zdržovat rozhodování akcionářů. Může například zablokovat svolání první valné hromady. Zdržovacími manévry se může třeba pokusit donutit většinového vlastníka k odkupu jeho akcii za vyšší cenu nebo k povolení prodeje akcií třetí osobě. Většinový vlastník ho může vytěsnit, stačí když navýší základní jmění. To by ale bylo vzhledem k základnímu kapitálu (65 milionů) pro vlastníka finančně náročné.

6. Proč zrovna Moravia Energo?

Bývalý premiér tvrdí, že investice do energetického sektoru mají velkou perspektivu. Moravia Energo má skutečně velký růstový potenciál. Grossovi ale nejspíš z nějakého důvodu nabídl akcie ke koupi jeho přítel Robert Sýkora.

7. Kdo je Robert Sýkora a jakou hraje v kauze roli?

Sýkora se s Grossem zná ještě z Mladých sociálních demokratů. Za Grossovy vlády pracoval jako náměstek ministra průmyslu a obchodu. Ještě v roce 2004 vlastnil 31% akcií Moravia Energo právě on. Do médií se odmítl vyjádřit.

Kdo je většinovým vlastníkem společnosti Moravia Energo?

69 procent akcií vlastní „ocelářský boss“ Tomáš Chrenek, majitel společnosti Moravia Steel, která vlastní Třinecké železárny. O tom, že menšinový podíl koupil Gross, Chrenek podle svých slov vůbec nevěděl. MF Dnes ale citovala Roberta Sýkoru, který řekl, že Grosse s Chrenkem pojily přátelské vztahy.

9. Existovala nějaká spojitost mezi Grossem a Tomášem Chrenkem?

Podle informací deníku MF Dnes byl Gross už v roce 1999, kdy byl předsedou poslaneckého klubu ČSSD, v Třineckých železárnách několikrát. V té době už patřily Tomášovi Chrenkovi. V roce 2003 schválila Špidlova vláda dvě transakce, která železárnám vynesla přes dvě miliardy korun. Gross byl v té době ministrem vnitra.

10. Obešel Gross předkupní právo?

Tomáš Chrenek tvrdí, že má smlouvu o předkupním právu. To by mu mělo zajistit možnost přednostně koupit akcie menšinových vlastníků. Pokud Sýkora prodal svůj podíl třetí osobě (Grossovi) bez vědomí většinového vlastníka, pak toto právo porušil.

11. Proč by měl Gross vysvětlit, jak přišel k penězům?

Stanislav Gross tvrdí, že je soukromá osoba a do jeho podnikání nikomu nic není. Nedávno byl ale předsedou vlády. Odchod z vysoké politiky by ho neměl automaticky zbavovat zodpovědnosti.

12. Proč po něm mají žádat vysvětlení sociální demokraté?

Gross musel před více než dvěma lety odstoupit z čela vlády a ČSSD, protože nedokázal vysvětlit původ své půjčky na byt. Přestože je Gross už více než dva roky řadovým členem ČSSD, je i v zájmu strany, aby tentokrát její bývalý předseda původ svých financí uspokojivě doložil.


Další podrobnosti
o Grossově kauze
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku