Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

LN: Děti se budou více učit o komunismu

Česko

  8:05
PRAHA - Padesátá léta 20. století, političtí vězni, komunistické pracovní tábory. To je látka, o které se dnešní děti ve školách dozvídají jen velmi obecně.

Stalin s Gottwaldem - komunistický plakát z 50. let foto: Reprofoto

Současné učebnice totiž o těchto událostech informují jen formou zmínek a konkrétní výpovědi lidí, kteří totalitu zažili, v nich chybí. Ministerstvo školství ve spolupráci s Konfederací politických vězňů to chce brzy změnit. Obě instituce nyní hledají způsob, jak popsanou látku dětem lépe zpřístupnit.


„Mělo by se to týkat vyšších ročníků základních škol, kde se soudobé dějiny probírají. Formy výuky mohou být různé. Může jít o projekty, besedy s bývalými politickými vězni, učební materiály,“ říká Jan Boněk z Výzkumného ústavu pedagogického, který je řízen ministerstvem a zabývá se školními osnovami.


Ústav by podle Boňka měl brzy vydat všem školám doporučení, aby v dějepise období totality probíraly podrobněji než dosud a používaly k tomu nejnovější historické poznatky a materiály.

„Učebnice dějepisu, podle kterých se nyní učí, byly schvalovány v polovině 90. let. To ještě řada různých materiálů nebyla vůbec zpřístupněna a tak v nich nejsou zapracovány,“ popisuje Boněk.
K tomu, aby se konkrétní příběhy lidí vězněných za minulého režimu dostaly do osnov, ministerstvo školství „postrčila“ Konfederace politických vězňů. „V učebnicích o tom skutečně nic není. Snažili jsme se řadu let s ministerstvem vyjednat, aby se v osnovách konkrétní události z moderní historie objevily,“ říká předsedkyně Konfederace Naděžda Kavalírová.

Učitelům se posílení výuky o totalitě líbí. I podle nich je to potřeba, protože žákům informace o tomto období českých dějin chybí.„V učebnicích je to spíše obecně a doma se děti také nic nedozvědí. Ještě před patnácti lety jim o tom mohla vyprávět generace jejich prarodičů, kteří tu dobu zažili už relativně dospělí. Takových lidí je dnes už ale málo. Ubývá proto dětí, které mají o totalitě přehled,“ říká Eva Zálohová, učitelka dějepisu ze základní školy Za Nádražím v Českém Krumlově.

„Dějepisné učivo je tak nacpané, že ta devátá třída se obvykle dostane někam těsně za II. světovou válku a zbytek už je spíš jen přehled. Bude určitě přínosné, když ve školách bude více besed s pamětníky a více konkrétních informací. Vždy to ale záleží na učiteli, jestli je aktivní,“ říká ředitelka ZŠ Horáčkova v Praze Jana Libichová.
Kdy přesně by se mělo s novinkou začít, zatím však nikdo neví. „Doufáme, že to bude co nejdříve,“ uvedl Jan Boněk pouze.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.