10. prosince 2008 20:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

LN: Jestli mě chcete nahrávat, můžete

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Rod Blagojevich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rod Blagojevich | foto: ČTK

CHICAGO/PRAHA „Musíš to vyjádřit opatrně a předpokládat, že tě všichni poslouchají. Celý svět poslouchá,“ řekl Rod Blagojevich v jednom z rozhovorů, který tajně natočila FBI. „Řeknu ti to osobně,“ pověděl tomu na druhé straně drátu. „Nebudu to říkat po telefonu,“ dodal. Guvernér však v hovoru dále pokračoval a FBI dále poslouchala.

Jak napsal americký deník The Washington Post, v hodinách zaznamenaných telefonních rozhovorů guvernér rozvíjel jeden fantastický plán za druhým. Všechny se týkaly buď toho, jak si naplnit vlastní kapsu, nebo vyšplhat výše v politické kariéře. Blagojevich dokonce pomýšlel na to, že se jednou stane americkým prezidentem.

Místo v Senátu
V rozhovoru se svým poradcem ze dne 3. listopadu Blagojevich mluvil o přijetí úplatku za to, že jmenuje osobu označenou jako „kandidát do Senátu číslo 1“ na volné senátorské křeslo po Baracku Obamovi.

„Dokud za to nedostanu něco fakt dobrýho, půjdu tam sám, víš, co tím myslím,“ citovala CNN ze 76stránkového spisu. „Nechám si to senátorské místo pro sebe jako jednu z reálných možností a potom rozjedu vážná vyjednávání. Slyšíš, co říkám?“ pokračoval Blagojevich. „A jestli nedostanu to, co chci a nebudu s tím spokojen, potom vezmu to senátorské křeslo sám,“ řekl guvernér a dodal, že to místo je „zatraceně (v originále f***ing pozn. red.) cenná věc, a nedá se tudíž jen tak zahodit pro nic za nic.“ Blagojevich byl také odposlouchán, „jak nabízí místo v Senátu výměnou za to, že jeho žena dostane placené místo v odborové organizaci nebo on sám vysokou pozici s dobrou výplatou v neziskové nadaci,“ stojí ve spisu.


Další podrobnosti
o odposlechu Roda Blagojeviche
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku


  • 21Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!