5. října 2007 19:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Nechtěli Roma, zaplatí 50 tisíc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 140Diskuse
Soud rozhodl, že firma se musí poškozenému omluvit a zaplatit odškodné 50 tisíc korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud rozhodl, že firma se musí poškozenému omluvit a zaplatit odškodné 50 tisíc korun. | foto: Reprofoto

PRAHA Majitelka firmy IMAGE-n-west řekla Pavlu Šarišskému, že „Cikány nezaměstnává“. Soud rozhodl, že se mu má omluvit a zaplatit odškodné.

Pavel Šarišský z Chebu vysoudil na firmě IMAGE-n-west omluvu a 50 tisíc korun. Bývalá jednatelka a majitelka společnosti Naďa Mihailová Šarišského odmítla zaměstnat jen proto, že je Rom. Podle Evropského monitorovacího centra je diskriminace Romů v Česku velmi rozšířená. K soudu se přesto dostalo jen pár případů.

Pražský městský soud měl jednoduché rozhodování. Ukrajinka Mihailová se totiž důvody, proč Šarišského nepřijala na místo dělníka v dřevovýrobě, nijak netajila, a to, že „Cikány nezaměstnává“, pověděla i kontrole z obecního úřadu.
Příběh se začal odvíjet 22. června 2005, kdy Šarišského poslal do IMAGE-n-west pracovní úřad. Mihailová mu bez řečí do formuláře z úřadu napsala, že ho nepřijímá a důvodem je fakt, že odmítl noční směny.

S tím Šarišský nesouhlasil a druhý den přinesl potvrzení z pekáren, kde před časem čtyři měsíce dělal a doložil. že pracoval i přes noc. To prý Mihailovou rozzuřilo. „Rychle to přeškrtla a napsala, že organizace o mě nemá zájem. Pak mi začala strašně nadávat a urážet mě. Řekla, že my Cikáni chceme jen razítka, a že mě nepřijme, protože jsem Cikán a na shledanou. Z její strany to byla nehoráznost a pro mne ponížení,“ popsal LN případ Šarišský.

Původně Šarišský požadoval rovný čtvrtmilion. Odmítnutí prý pro něj bylo traumatické a od onoho léta marně shání práci. Soudkyně Dagmar Stamidisová sice uznala, že byl „vystaven diskriminaci“, sumu ale snížila na pětinu. „Částka ve výši 50 tisíc je přiměřená. Žalobce neprokázal, že by práci právě z tohoto důvodu nesehnal,“ prohlásila.

Celý článek o případu rasové diskriminace 
 si přečtěte v sobotním vydání deníku
  • 140Diskuse