23. září 2007 18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Půlka lidí chce Neklause

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 100Diskuse
Prezident Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Polovina občanů ČR je přesvědčená, že v příštím roce by měl Václav Klaus přenechat prezidentské křeslo svému nástupci.

Alespoň to vyplývá z exkluzivnho průzkumu, který na objednávku Lidových novin vypracovala agentura Median. Na otázku „Měl by podle Vás Václava Klause pro příští prezidentské období nahradit na Hradě někdo jiný?“ odpověděla přesně půlka respondentů kladně a druhá polovina záporně.

Znamená to tedy, že současný prezident rozděluje národ na dva tábory - jeho věrných a jeho nesmiřitelných odpůrců? Sociologové si myslí, že ne. „Klaus rozděloval společnost možná před deseti lety, dnes už se to takhle ostře říct nedá. Má poměrně velkou skupinu příznivců a odpůrců, ale rozhodně už jeho osoba není společenské téma č.1, jako tomu bylo dřív,“ míní sociolog Jan Spousta.

Přemysl Čech, ředitel agentury Median, která průzkum připravila, nevidí ve výsledku průzkumu signály posilování „antiklausovské“ fronty. Podle něj vyznívá padesátiprocentní podpora současného prezidenta spíše pozitivně. „Do průzkumu jsme zahrnuli i občany, kteří k volbám nechodí a neúčastní se veřejně politického života. Těm je většinou jedno, jestli bude na prezidentském stolci sedět Klaus nebo někdo jiný,“ řekl LN Čech. „Padesát procent lidí si přeje, aby zůstal, a to je docela velké číslo, i když, samozřejmě, osmdesátiprocentní podpora to není,“ řekl Čech.

Současný prezident má  o něco větší podporu u žen - pro jeho setrvání na Hradě se vyslovilo 51% žen a 50% mužů. Nejvíce příznivců má ve věkové skupině 35 až 44 let, z nich mu fandí 66 procent dotazovaných. Jeho odpůrcům je naopak nejčastěji 55 až 64. Většina z této věkové skupiny (65 procent) si přeje, aby se Klaus z Hradu odporoučel.


Co si Češi myslí o možném setrvání Václava Klause
na Pražském Hradě? Podrobnosti si přečtěte
v pondělním vydání deníku
  • 100Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!