17. listopadu 2008 18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Logika silných větrů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse

Ad LN 14. 11.: Země byla krůček před elektrickým black-outem + Logika dle Greenpeace

Zvykl jsem si, že novinářské články jsou často plné nepřesností a zavádějících informací. Pokud se týká politických a společenských událostí tak se s tím celkem počítá. Vyvedli mě ovšem z míry výše uvedené články, týkající se téměř kritické situace v energetické síti.
Jak je průměrnému občanu známo z předmětu fyziky základní školy, není elektrická energie ve větší míře akumulovatelná (když nebereme v úvahu běžné baterie a akumulátory). Elektrický výkon jakékoliv elektrárny je statická připravenost zdroje dodávat do sítě elektrickou energii, je-li ze strany spotřebičů zájem. Nelze tedy "natlačit" do sítě žádný výkon, není-li zajištěn odběr.
Pokud nastalo přetížení české energetické sítě zvýšením přenášeného výkonu, rozhodně to nebylo silným větrem v Německu, ale snad výpadkem zdrojů v Česku nebo výpadkem některých částí přenosové distribuční soustavy(na př. 400kV).
To ovšem v článcích uvedeno  nebylo, radaktoři dali přednost pohádkovému vysvětlení o silných větrech.
Mimo jiné: větrné elektrárny mají schopnost velmi rychle reagovat na změny v síle větru automatickým natočením listů vrtulí. Jinak jsou to nevzhledné obludy umístěné do přírody.
Podivné je, že popření fyzikálních zákonů jako je "natlačení elektrické energie do sítě přirovnávané k vlnám tsunami" se zúčastnila podle uvedených článků i citovaná mluvčí ČEPS a potvrdilo to také vedení ČEPS.
Napadá mě ještě jiné vysvětlení: možná, že nějaká změna ve fyzice nastala a já jsem ji nepostřehl.
Josef Hrnek, teda.hrnek@quick.cz
  • 4Diskuse