Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Štvou nás jako Židy, zuří britský duchovní kvůli sňatkům gayů

Svět

  14:57
LONDÝN - Vášně ohledně britského zákona o sňatcích osob stejného pohlaví nepolevují. Pořádné poleno do plamenné debaty přiložil bývalý arcibiskup anglikánské církve. Lord Carey varoval, že opatření povede k polygamii a sňatkům mezi sourozenci. Již několik hodin poté nicméně Sněmovna lordů zákon podpořila.

Homosexuálové (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Vystoupení lorda Careyho není zdaleka jeho prvním hlasitým projevem proti svazkům homosexuálů. Už před rokem na konferenci konzervativní strany opatrně prohlásil, že podobné zákony připravují podhoubí pro nástup mnohoženství. "Dostáváme se na kluzký svah, který vede k mormonské podobě svazků," řekl bývalý arcibiskup v narážce na mormonskou víru, která polygamní vztahy nezakazuje.

Nyní odpůrce homosexuálních manželství zašel ještě dál, když otevřeně prohlásil, že sňatky homosexuálů otevřou cestu k nástupu polygamie a sňatkům mezi sourozenci. Sebe a další kritiky svazků osob stejného pohlaví poté přirovnal k Židům pronásledovaným nacisty, uvedl na svých stránkách .  

Jeho provokativní vyjádření přišlo jen krátce před tím, než zákon postoupil do schvalovacího řízení ve Sněmovně lordů. Hlasování šlechticů však ukázalo, že po francouzských homosexuálech, kteří již týden mohou uzavírat manželství, s největší pravděpodobností do chomoutu zamíří i gayové a lesby v Británii.

Šlechta zákon podpořila

Britští lordi podpořili zákon po dvoudenních vyostřených debatách. Hlasování dopadlo poměrně jednoznačně: pozměňovací návrh, jímž se odpůrci snažili zákon smést ze stolu, odmítlo 390 lordů z celkového počtu 538 přítomných. Zákon tak nyní vstupuje do druhého čtení. První sňatky britských gayů a leseb se očekávají v červenci 2014.

Lord Alli z Norbury, známý muslimský homosexuál a zástupce labouristů hlasování označil za "senzační vítězství rovnosti." "Nyní již není pochyb, že jak veřejnost, tak poslanecká sněmovna i Sněmovna lordů jsou pro rovnost manželských práv. Ti, kteří vystupují proti tomuto návrhu, by měli naslouchat hlasu drtivé většiny," řekl Alli.

Nadšení neskrýval ani Ben Summeskill, ředitel skupiny Stonewall, jenž bojuje za rovná práva gayů: "Ve Sněmovně lordů jsme čekali křest ohněm, proto jsme absolutně nadšení," popsal své pocity.

Odpůrci nicméně varovali, že boj ještě není u konce. Bob Woollard, předseda konzervativní skupiny Grassroots, uvedl: "Myslíme si, že někteří nechali zákon do druhého čtení projít  i přes zřejmé výhrady a váhavý postoj. Chceme, aby Sněmovna lordů dostála všem svým ústavním povinnostem a zákon znovu řádně prozkoumala. Vláda má stále ještě dostatek času, aby toto legislativní opatření přehodnotila."

Dílčí politický úspěch si na konto připsal i britský ministerský předseda David Cameron, který zákon prosazoval v dolní komoře parlamentu. Cameron doufá, že poté, co zákon obdržel podporu v obou komorách parlamentu, diskuzní vášně opadnou. Věří, že protesty proti uzavírání manželství gayů ochabnou stejně rychle jako odpor vůči registrovanému partnerství, jenž v zemi platí od roku 2005, informoval britský deník .

Zákon o sňatcích homosexuálů zatím poměrně hladce prochází schvalovacím řízením také díky rozpolcenosti konzervativců. Zatímco řada z nich včetně Camerona zákon podporuje, jiní nešetří kritikou. Proti legislativnímu opatření dlouhodobě vystupuje také anglikánská církev i katolíci.

Autor: