Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Loupež století rozplétá soud. Procházka chybí

Česko

  8:00
PRAHA - Takřka na den přesně čtyři roky od spáchání krádeže století začal v pondělí případ zmizení více než 500 milionů korun projednávat soud.

Milan Čermák (vpravo), jeden ze dvou obžalovaných, se svým obhájcem. foto: ČTK

Na štítku u dveří soudní síně sice stojí jména dvou obžalovaných, úderem deváté hodiny však dovnitř vchází pouze jeden z nich: Milan Čermák, který podle policie u krádeže více než pěti set milionů asistoval.

Druhý z obžalovaných František Procházka, jehož policie považuje za mozek celé akce, je už čtyři roky nezvěstný, a soud tak o něm musí rozhodovat v jeho nepřítomnosti.

Líčení má rychlý spád. Státní zástupkyně přednáší obžalobu, v níž rekonstruuje známý průběh takzvané krádeže století, při níž agentura G4S Cash Services přišla o více než půl miliardy korun. Následně vypočítává důkazy, které usvědčují oba obžalované ze zločinu, a nakonec sděluje, jaký trest pro oba muže žádá.

Hrozí jim až desetileté vězení

„Muži jsou obžalovaní ze zvlášť závažného zločinu krádeže, v případě uznání viny jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody,“ shrnuje mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková.

Jako první před trestní senát předstupuje Čermák, aby zodpověděl dotazy soudců. S tichou podporou své manželky, která jako svědkyně vyčkává před soudní síní, se bod po bodu snaží vyvrátit závěry vyšetřovatelů.

Podle nich totiž k Čermákovi vede hned několik stop dokazujících jeho spoluvinu. O jeho účasti na loupeži má svědčit například pachová stopa nalezená v lupičské dodávce či vysoká hotovost, již našli policisté během domovní prohlídky.

„Peníze jsem měl připravené na koupi bytu v Liberci, měl jsem je dávno před krádeží,“ vysvětloval soudu. Čermák zdůvodnil i to, proč policie v jeho počítači našla loga bezpečnostní agentury a fotky dodávky. „Počítač jsem půjčil na deset dní Procházkovi, protože si chtěl upravit nějaké fotky a videa,“ uvedl s tím, že se s Procházkou znal už od 90. let.

ČTĚTE VÍCE:

Čermákův obhájce Jiří Teryngel byl s průběhem líčení spokojený. Jeho klient prý ukázal, že důkazy s jistotou neprokazují  jeho vinu. „Chatrná konstrukce obžaloby, která stojí jen na nepřímých důkazech, byla ještě více narušena,“ soudí právník. „Nedomnívám se, že obžaloba unese důkazní břemeno,“ dodává. Jenže ani státní zástupkyně Jaromíra Biolková se nevzdává přesvědčení, že právě Čermák je skutečně Procházkovým komplicem.

Nahrává tomu třeba i fakt, který v průběhu včerejšího stání vyšel najevo: Čermák od roku 1996 nepracoval, přesto byl schopný dát dohromady desetimilionovou kauci, aby byl propuštěn z vazby. Čermák to zdůvodnil tím, že už před rokem 1989 se živil obchodováním s valutami. „Tehdy se tomu však říkalo jinak,“ dodává s úsměvem.

Rozhodování o vině obou obžalovaných má být nezvykle rychlé. Rozsudek o pozadí krádeže století si totiž soudní senát předběžně naplánoval už na příští týden. „Když vše půjde podle plánu, rádi bychom rozsudek vynesli příští pondělí,“ potvrzuje Lhotáková.

Téma o loupeži století najdete v úterních Lidových novinách.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!