Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Lucemburský dluh Brna Brnu

Česko

BRNĚNSKÉ OČI

Bylo to jedno z nejvýznamnějších období v historii Brna, i jemu vděčí za označení moravská metropole. O to paradoxnější je, že výročí si Brno nechalo vzít. Vůbec o jeho připomenutí nebojovalo a nebojuje.

Z původně velkorysých plánů na připomínku lucemburských výročí v Brně zbyl jediný – konference o Joštovi Lucemburském uspořádaná někdejším brněnským primátorem Richardem Svobodou.

Lucemburský velkovévoda tento týden nepřijel do Brna, ale do Prahy, unikátní výstava Královský sňatek o vdavkách Elišky Přemyslovny za Jana Lucemburského se koná také v hlavním městě a poklady na ní vystavené si již pro svou rovněž mimořádnou výstavu ke stejné době zamluvila Ostrava. Radnice v Brně potichu rezignovala. Akce k lucemburským výročím se konají všude, jen ne ve městě, kde polovina rodu včetně (tehdy budoucího) císaře Karla IV. působila.

Letos přitom neuplynulo jen 700 let od faktického nástupu Lucemburků na český trůn (korunovace Jana Jindřicha se konala až v roce 1311), ale také 600 let od zvolení moravského markraběte Jošta Lucemburského římským králem. Pouze jeho smrt v roce 1411 zabránila, aby z Brna udělal skutečné centrum velké říše, z níž ovládal i tehdejší Braniborsko. Jošt je jediným králem pohřbeným v Brně.

Původní velkolepý plán odhalit u této příležitosti na Moravském náměstí v Brně Joštovi jezdecký pomník smetli radní ze stolu, když neměli odvahu vítěznou sochu objednat. Vlastně tím přiznali, že se jim zadání příliš nepovedlo.

Nyní na místo, kde měla socha stát, září v noci reflektor. Protože prostě plány osvětlení s ní počítaly. Nebýt Lucemburků, nerozvíjelo by se Brno tak, jak se rozvíjelo. Oni a královna Eliška Rejčka, která si na sklonku života právě za éry Lucemburků zvolila Brno za sídelní město, mu dali impulz, který nebývale pomohl jeho rozvoji.

Jestli má být připomínkou toho výročí oprava Joštovy ulice, budiž – byť je to o to smutnější, že na její výzdobu neuměli radní použít ani tvarově správný znak města (vztahující se mimochodem právě svým tvarem k lucemburské době).

Opravdovou připomínku toho období Brno samo sobě dluží. Historička Dana Cejnková dokázala udělat moravským Lucemburkům před deseti lety zajímavou výstavu, ale to je vše. Bratr Karla IV. Jan Jindřich ani císařův synovec Prokop Lucemburský nemají v Brně ani ulici, jejich doba je opomíjena. Brno svůj výraz úcty Lucemburkům, i přes bratrské války, která jejich poslední generace vedla, dluží sobě samému. Snad mu stojí za víc než reflektor svítící do prázdna.

O autorovi| MILOŠ ŠENKÝŘ, redaktor LN

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!