2. prosince 2008 8:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lukašenko se rozhádal s Rusy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 41Diskuse
Alexandr Lukašenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Lukašenko | foto: Lidové noviny

MINSK/PRAHA Vztahy mezi Minskem a Moskvou dostaly včera další závažnou trhlinu. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko zcela nediplomaticky, na poslední chvíli, zrušil svou včerejší cestu do Moskvy, kde se měl účastnit zasedání nejvyšší rady společného Svazového státu Ruska a Běloruska.

Ruské i běloruské sdělovací prostředky přitom těsně před jednáním hlásaly, že půjde o „historický průlom ve vzájemných vztazích a v cestě ke společnému státu“. I když takový stát zatím neexistuje, nejvyšší orgány již řadu let naoko fungují a politici si rozdělují funkce v této virtuální státní struktuře.

Spory o to, jak by měl „svaz“ vypadat, se táhnou již několik let. I tentokrát se Rusko a Bělorusko rozešly v představě budoucího společenství a odložily dlouho připravovanou schůzku na nejvyšší úrovni na neurčito.

Je to už podruhé – původně plánovaná jednání v listopadu odvolala Moskva, aniž by krok zdůvodnila. Tehdy se spekulovalo o tom, že Kreml nedokázal překousnout „zradu“Lukašenka, který se hned nepřidal na stranu Ruska v rusko-gruzínském sporu o Jižní Osetii. Nakonec ale běloruský diktátor Moskvu ve válce proti Tbilisi podpořil. Důvěra Rusů však byla otřesena.

Moskva také s obavami sleduje Lukašenkovy pokusy dostat se z mezinárodní izolace a vyjít vstříc požadavkům EU na obnovení styků. Lukašenko sice nepřipustil na podzim svobodné volby, ale propustil z vězení své úhlavní protivníky z řad opozice.
Z mezinárodního hlediska je zrušení schůzky zásadní i proto, že včera tím pádem nebyla podepsána dohoda o společném systému protiraketové obrany. Ta měla být jednou z odpovědí Ruska na americké protiraketové základny v Polsku a Česku.

Spojenectví Moskvy a Minsku se podle mnohých politologů rozpadá. Moskva marně čeká na to, až Bělorusko oficiálně uzná nezávislost Abcházie a Jižní Osetie, a pokládá Lukašenkovo otálení za „naschvál“ a zároveň snahu se zase po letech zalíbit západní Evropě. „Budemeli o uznání Abcházie a Jižní Osetie rozhodovat, budeme rozhodovat skutečně jen my. Nebude to pod tlakem Ruska. Já bych v tomto směru ani žádný tlak nestrpěl,“ prohlásil nedávno Lukašenko v rozhovoru pro AFP.

Summit s EU v Praze
Ruská média nazvala chování Minsku „šokující neposlušností mladšího bratra“, která by neměla zůstat bez trestu. Proslýchá se, že lze očekávat zákaz dovozu běloruských potravin do Ruska. Sankce Moskvy by ale možná uspíšily Lukašenkovy ústupky v oblasti lidských práv a povzbudily jeho snahu obnovit vztahy se Západem. Jejich vyvrcholením by mělo být setkání s představiteli Běloruska, které by se mělo v rámci českého předsednictví uskutečnit příští rok v Praze.

  • 41Diskuse


Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz