Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

„Luuu!“ A lapačka kapitána opět září

PRAHA Hokejisté Vancouveru prostě v prvním kole play off NHL uspět museli.

Zaprvé proto, že v sérii s Los Angeles byli favoritem už před jejím začátkem. A zadruhé prostě proto, že měli v brance skálu jménem Robert Luongo.

Jedenatřicetiletý rodák z Montrealu během týdne dvakrát doslova zdeptal svého krajana v dresu kalifornského týmu Ryana Smytha.

„Luuuuu!“ spustí zaplněná hala po každém jeho zdařilém zákroku.

Pamatujete? Jeden takový předvedl kapitán v brance Canucks před deseti dny. V prodloužení prvního zápasu play off proti Los Angeles mohl jeho zákrok směle kandidovat v anketách na akci roku... „Kosatky“ duel i díky tomu vyhrály.

Tehdy byl v roli smutného hrdiny zkušený útočník Ryan Smyth. Že už jste někdy slyšeli o tom, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíte? Tak s tím na hokejistu přezdívaného kvůli oddanosti pro národní tým „Captain Canada“ nechoďte.

V 6. zápase série na ledě Los Angeles za stavu 3:2 na zápasy pro Vancouver vedli domácí 1:0. Běžela 37. minuta a zkušený bek v barvách kanadského týmu Alberts udělal v rozehrávce fatální chybu.

K puku se dostala hvězda Kings Kopitar. Vypálil puk, který orazítkoval zadní mantinel a odrazil se ke druhé tyčce. Luongo se na ni rychle namáčkl, jenže puk se najednou ocitl na mezikruží přímo proti holi rozjetého Smytha. Na toho zívala téměř prázdná branka.

Kanadské křídlo vypálilo dobře blíž k zadní tyči metr nad ledem. Za normálních okolností jistý gól. Zabránila mu lapačka Luonga, který se v té chvíli přetáčel na záda! Zásluhy hrdina odmítal Gól z víc než slibné příležitosti nepadl a k tomu za dvě minuty vyrovnal na druhé straně Bernier, čímž začal obrat. Vancouver vyhrál šestý zápas stejně jako celou sérii 4:2.

„Byl neskutečný. Přesně takové zákroky od něj potřebujeme,“ chválil svého kapitána hvězdný centr Henrik Sedin. „Vítězství je jeho zásluha. V prvních dvou třetinách, kdy jsme hráli hrozně, nás držel nad vodou,“ dodal kouč Vancouveru Alain Vigneault.

A jak na chválu reagoval po zápase jeho hrdina? „Byl jsem prostě na správném místě ve správný čas. Smythy mě trefil,“ omlouval se Luongo gentlemansky soupeři.

Fanoušci Vancouveru si nemyslí, že by šlo o souhru okolností. Luongo dotáhl Kanadu k olympijskému zlatu a nyní ve stejné hale přivede svůj tým také ke Stanley Cupu. Pokud bude chytat jako dosud, je to možné.