Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Luxusní a atraktivní pochoutka. Humří ocásky na rajčatech a špagetách

Jídlo

  6:07
Humr je beze sporu jeden z nejkrásnějších tvorů mořské říše. Elegantní a členité tělo, velká klepeta, která předem varují “nedotýkat se!”, a dlouhá tykadla s částečně chlupatými konci a královsky širokým, pod brněním ukrytým ocasem. Člověk si občas položí otázku, zda takto krásné zvíře může vůbec jíst. Pokud jste labužníci, odpovíte, že rozhodně ano, má totiž maso neuvěřitelné chuti.

K servírování humra v krunýři se podává palička, kleštičky a speciální vidlička na vyndání masa z klepet foto: Dagmar Heřtová, tastejourney.cz

Luxusní vzhled, delikátní chuť

Humr patří mezi nejlahodnější pokrmy z lůna mořské říše. Stále má nádech luxusu a to nejen pro své atraktivní bílé a chutné maso, ale i pro elegantní vzhled tohoto velkého mořského korýše, který ještě po uvaření tak krásně zčervená. I přesto, že je k dostání celoročně, zvláště v Británii, která ho má ve svých vodách skutečně mnoho, je stále považován za speciální lahůdku a kulinářský zážitek.

Potočnice lékařská je originální superpotravina. Na sendvič, do polévky či ke steaku

Jde o výtečnou delikatesu, kterou stojí za to alespoň jednou za život ochutnat, i za cenu vyššího vydání. Nakonec dobré maso na steak stojí přibližně stejně. A pak už zbývá jen rozhodnout, zda si tuto hostinu užijete v restauraci s celým obřadem vyndavání masa z krunýřů za pomocí speciálního nářadíčka anebo dáte přednost přípravě doma. V tom případě na vás čeká těžké rozhodnutí...

Připraveni zabíjet? Čerstvost si vybírá svoji daň

Ohledně vaření humra se stále objevují otázky, jaký je nejlepší způsob jeho zabití. Mnohým se příčí zabít tak krásné a poměrně velké zvíře. Když si představíte možnosti výběru, není to žádná sláva... Humr se cení především tehdy, když je naprosto čerstvý. Proto většina humrů v obchodech je živá a radostně si užívá posledních chvil života, i když má klepeta jako po policejním zásahu svázána překvapivě barevnými gumičkami. Není to jen na ozdobu, humři by se mohli při převozu klepety poranit a humr také dokáže ještě před exekucí pořádně klepety stisknout, asi na důkaz ”ještě tady jsem” či jako poslední pozdrav, o čemž by mohli barvitě vyprávět mnozí kuchaři.

O autorce

Dagmar Heřtová příležitostně pobývá ve Velké Británii, je milovnicí života, cestování, dobrého jídla a vaření. Je neustálou obdivovatelkou britské současnosti, anglického venkova, společnosti a anglické muziky.Sbírá moderní tištěné kuchařky, recepty a nové chutě. Vše najdete na tastejourney.cz.

Dagmar Heřtová

Zabít, či ne? Toť otázka

A tak je jen na vás, zda svěříte tuhle ne právě radostnou chvilku odborníkům, nebo se do toho pustíte sami. Upřímně řečeno, i já se tomu vyhýbám...

Humra lze usmrtit tak, že ho ponoříte do studené vody, kterou pomalu zahříváte k varu. Tuto metodu mnozí považují za velmi krutou, i když humr vypadá, že ve vodě jen dříme. Nebo ho můžete rychle ponořit do vroucí vody a další způsob je trefit ho nožem přímo do hlavy, kdy smrt nastává okamžitě. Britská nadace na ochranu zvířat RSPCA vydala prohlášení, že humr nejméně “trpí”, když mu jednoduše odtrhnete tělo od hlavy. Nevím, co je na tom pravdy, ale tohle prohlášení, i přes jinak velmi bohulibou činnost této respektované nadace, bych brala s rezervou... Nakonec i mě nedávno poučili v situaci, kdy nám zablokovaly vstup do domu právě se rojící včely, že nejlepším způsobem, jak věc vyřešit, je vzít na ně chemický postřik. Co dodat?

Po provedených výzkumech totiž Evropský úřad pro bezpečnost potravin ( EFSA) vydal prohlášení, že nejhumánnější cestou jak zabít humra je usmrtit ho elektrošokem, tedy zařízením nazývaným Crustastun, kdy je v setině sekundy omráčen a smrt nastává běhen několik sekund. Dlužno dodat, že některé supermarkety v Británii jako Waitrose a Tesco potvrzují, že tento způsob používají. Takže volba je na vás a pokud nechcete přemýšlet o poslední chvilce humřího života, máte možnost koupit si humra už vařeného s vědomím, že to někdo kvalifikovanější udělal za vás.

Dostupnost humrů

V Anglii je humr nyní k dostání celoročně, jde především o tzv. Evropského humra, který se vyskytuje v chladných vodách severovýchodního Atlantiku, tedy Anglie, Skotska, Irska a Norska až po Maroko. Je tmavý a má charakteristické tečkování a je levnější než kanadský či americký humr, kteří jsou více vyhledávaní pro své maso.

V poslední době na náš stůl putuje více humrů jednoduše proto, že jsou dostupnější. Také jsme si zvykli, že v supermarketech je to jako v akváriu a zákazník si může vybrat humra, který se mu nejvíc líbí... o to těžší bude rozhodnutí o jeho exekuci.

Krunýř rozřízněte podélně nožem či nůžkami
Z bylinek se k humrovi nejvíce hodí petrželka

Pokud si chcete jednou za čas dopřát humří maso, nemusíte se ostýchat a přemýšlet, jak se do humra ve skořápce pustit. Jednoduše si ho dejte už bez krunýře - i v takové úpravě ho restaurace nabízejí. Přesto jíst humra s použitím kleštiček, paličky a háčků na vydolování těch nejlepších kousků masa z klepet je zážitek a v restauraci by kolem vás měli poskakovat a sledovat, kolik potřebujete ubrousků, citrónové vody a talířků na odložení skořápek. Tohle všechno k humrovi patří.

Silná humří polévka bisque či pro odvážlivce syrový humr jako carpaccio

V zásadě si humra můžete připravit na několik způsobů, snad nejznámější je luxusní a sytá polévka silné a výrazné chuti z humra, ale i jiných mořských korýšovců, která se nazývá bisque (čti bisk). Bílé humří maso je však vyhledávané kvůli úžasnému kulinářskému zážitku a většinou stačí si ho vychutnat jen tak s rozpuštěným máslem, nejlépe ochucené bylinkami anebo třeba medvědím česnekem. Proto se humr často podává jen vařený nebo grilovaný s máslem a domácí lahůdkovou majonézou a jako příloha se servírují tenké domácí hranolky.

Pro otrlé fajnšmekry doporučuji napůl syrového humra jako carpaccio. Humr se ponoří asi na 30 sekund do vařící vody, po vyndání se prudce zchladí ve vodě s ledem, aby se dal sundat jeho krunýř, a pak už se jen servíruje jemně nasekaný s citrónem, čerstvým zázvorem a jemně nasekanou jarní cibulkou.

Humr jednoduše: Humří ocásky se špagetami a rajčaty

Tentokrát nevím, co mne zaujalo víc, jestli půvabná mělká dřevěná bednička se starými nápisy, nebo její obsah: jako vojáci vyrovnané humří ocásky, ze kterých se odpařoval ledový dým z mražených sáčků pod nimi. Každopádně to byla láska na první pohled. Některé recepty vás napadnou v okamžiku, kdy to nejméně čekáte a jen tak kráčíte kolem regálu s rybami a mořskými plody.

Pokud spřádáte plány, co s humřími ocásky, určitě vás napadne nejjednodušší varianta s máslem. Pokud však milujete italskou kuchyni, pusťte se do jednoduché přípravy humra se špagetami. Jde o velmi oblíbený a rychlý způsob, jak připravit humří maso a vychutnat si jeho chuť. Pokud humra uvaříte i s krunýřem, získáte silnější a intenzivnější chuť omáčky, z krunýře totiž prosáknou ty nejlepší chuťové tóny.

Humří ocásky se špagetami v omáčce z čerstvých rajčat

  • 2 humří ocásky
  • 10 středně velkých rajčat na hroznu
  • 2 malé šalotky
  • 4 velké stroužky česneku
  • 3 lžíce olivového oleje
  • velká hrst hladkolisté petržele
  • 1 balení špaget
  • 1/4 sklenky bílého vína
  • 1 citrón
  • mořská vločková sůl
  • čerstvě namletý pepř

Humří ocásky rozmrazíme, dáme je do mísy se studenou vodou, vykoupeme je a poté je důkladně několikrát propláchneme ve studené tekoucí vodě. Osušíme a několikrát pevně vmáčkneme do papírových ubrousků, aby se vpila všechna přebytečná voda. Pokud ocásky nejsou v polovině krunýře již podélně rozkrojené, vezmeme ostré nůžky a rozstřihneme je na vrchním krunýři tak, aby nám ocásky zůstaly spojené na konci s krunýřem, tedy je úplně nedostřihneme. Opětovně osušíme ubrouskem a na chvilku odložíme.

Zatím si připravíme dostatek vody na uvaření špaget. Hojně ji osolíme a přivedeme do varu. Uvaříme špagety “al dente” a dáme je okapat. Uchováme asi šálek vody z vaření těstovin přidáme ji do omáčky.

Připravíme si rajskou omáčku. Nakrájíme na jemné kostičky šalotku a rozdrtíme česnek. Na pánvi rozehřejeme olivový olej, přidáme šalotku, polovinu rozdrceného česneku a máslo a zahřejeme. Stále mícháme a vše necháme mírně podusit asi 3 minuty. Přidáme na poloviny anebo čtvrtiny nakrájená rajčata a dál podusíme, zalijeme omáčkou ze špaget a necháme vařit asi 8 minut, dokud nevznikne přirozeně hustá omáčka z rajčat.

Humra vařte jen šest minut

Do omáčky přidáme humří ocásky i s krunýřem a povaříme jen asi 2-3 minuty. Přidáme bílé víno a vaříme pod pokličkou další 3 minuty, pak odstavíme. Nasekáme hladkolistou petržel na ozdobení. Na 2 větší talíře přendáme špagety, z omáčky vyndáme humří ocásky, odložíme je stranou a ihned na špagety naléváme rajčatovou omáčku. Navrch poklademe humří ocásky a posypeme nasekanou petrželkou. Humří maso pokapeme citrónovou šťávou a podle chuti můžeme i popepřit čerstvě namletým pepřem.

Vaření humřích ocásků v krunýři vždy dodá omáčce výraznější chuť. Pokud však nechcete servírovat humří ocásky s krunýřem, jednoduše je odstraňte před vložením do rajské omáčky

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!