Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lžou nám, chceme pryč, tvrdí Japonci žijící u Fukušimy

Svět

  13:23
SOMA - Znepokojení Japonci žijící v blízkosti jaderné elektrárny Fukušima 1 obviňují vládu z toho, že tají pravdu o skutečných rizicích radiace, která uniká z elektrárny poškozené zemětřesením. Na internetu a Twitteru řada obyvatel ostrovního státu diskutuje o tom, zda hrozí nebezpečí roztavení reaktorů, a jak se nejlépe dostat pryč ze země.

Japonští vojáci s ochrannými maskami v Nihonmatsu v prefektuře Fukušima foto: ČTK

"Nemyslím si, že nám říkají pravdu. Možná ani oni nevědí," řekl agentuře AP třiašedesátiletý Tošijaki Kiuči z obce Soma, která leží asi 50 kilometrů severně od Fukušimy 1. V té došlo v posledních dnech k výbuchům ve čtyřech reaktorech, které se přehřívají i přes snahy inženýrů pumpovat do nich mořskou vodu. Do ovzduší z elektrárny po explozích unikly radioaktivní látky.

Čtěte také:

Vážné problémy v elektrárně vyvolávají obavy z jaderného spadu. Japonsko je země, která jaderné energie široce využívá, ale zároveň je vzhledem ke své historii velmi citlivá na nebezpečí, které radioaktivita znamená. Na konci druhé světové války svrhly Spojené státy na Hirošimu a Nagasaki atomové bomby, jejich výbuchy usmrtily přes 200.000 lidí.

Kolona aut s Japonci prchajícími na jih od jaderné elektrárny Fukušima. "Máme skutečně strach, jako kdybychom neměli už tak dost starostí. Radioaktivní spad nemůžete vidět, takže jsme na nich (úřadech) zcela závislí," říká sedmdesátiletá Šinako Tačijaová, když v Somě uklízí svůj dům, který naštěstí tsunami poškodila jen lehce.

Soma je sice 20 kilometrů za evakuační zónou, ale řada jejích obyvatel se přesto obává možného nebezpečí z jaderné elektrárny. "Dříve jsem činitelům věřila, ale ne teď. Myslím, že k nám nejsou upřímní. Nic nám neříkají," svěřuje se Tačijaová. "Všechno, co se dozvíme, je z televize nebo rádia. Neřeknou nám nic o naší bezpečnosti, (používají) jen odborný jazyk a varování, abychom se vyhnuli evakuační zóně," dodává Kiuči.

Mnoho obyvatel Somu opustilo již v pondělí, když se dozvěděli o druhém výbuchu ve Fukušimě 1, a slovy jako evakuace, radiace nebo roztavení jaderného reaktoru žije podle agentury Reuters i japonský internet a Twitter. Zprávy o tom, že se radioaktivita, i když nikoliv v nebezpečných hladinách, blíží k hlavnímu městu Tokiu, vyvolaly u řady obyvatel paniku.

Podívejte se:

"PROSÍM, sbalte svou rodinu, důležité dokumenty, rodinné vzpomínky a běžte odsud," napsal jeden z uživatelů Twitteru. "Běžte na jih, do Tchaj-wanu, a nebo, jestli můžete, do Austrálie. Jestli si nemůžete dovolit opustit Japonsko, jeďte alespoň tak daleko na jihovýchod, jak můžete, aby mezi vámi a postiženou oblastí byla co největší vzdálenost." Přes ubezpečování úřadů, že v japonském hlavním městě zatím zdravotní nebezpečí nehrozí, se v některých zdejších obchodech nedostává rádií, svítilen, svíček nebo spacáků, které si lidé pořídili pro případ, že by bylo nutné mnohamilionové město opustit.

"Mám ... tři krabice s vodou a plnou nádrž benzínu. Naplnil jsme vanu vodou, abych se mohl i nadále sprchovat, splachovat atd., pokud přeruší přívod," uvedl další z uživatelů Twitteru.

Obavy ještě zvýšila informace o tom, že energetická společnost Tepco evakuovala většinu svých pracovníků z Fukušimy 1. "Odborníků v jaderných zařízeních stále ubývá - kdo zůstane, aby na nich pracoval? Opusťte Tokio a běžte na jih - alespoň dočasně. A vezměte s sebou STARÉ lidi," napsala na Facebooku Angie Badeltová. Ne všichni ale mohou své domovy opustit. Kiuči říká, že nemá, jak se ze Somy dostat, protože jeho auto je zničené. "Na tomhle místě žiju. Postavili tady jaderné zařízení, tak si s tím prostě musíme poradit," dodává.

Autor: