1. srpna 2013 19:25, aktualizováno  20:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Snowden dostal od Ruska azyl. Obama s Putinem se proto možná nepotkají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Barack Obama a Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama a Vladimir Putin. | foto: ČTK

MOSKVA Americký uprchlík a bývalý spolupracovník tajných služeb USA Edward Snowden opustil moskevské letiště Šeremeťjevo, kde strávil pět týdnů, a odjel na utajované místo. Stalo se tak poté, co dostal v Rusku dočasný azyl na jeden rok. Bílý dům prohlásil, že nyní zvažuje, zda by se prezident Barack Obama před zářijovým summitem G20 v Petrohradu měl separátně setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, jak bylo plánováno.

O udělení azylu před televizními kamerami informoval Snowdenův ruský advokát Anatolij Kučerena. "Snowden dostal potvrzení, že obdržel azyl na dobu jednoho roku," řekl Kučerena, který na kamery ukázal kopii zmíněného dokladu. Agentura Reuters s odkazem na server WikiLeaks uvedla, že Snowden v Rusku získal status uprchlíka. Roční azyl lze každoročně prodlužovat o dalších 12 měsíců. ČTĚTE VÍCE

Američan letiště opustil, aniž se setkal s novináři, a byl "z bezpečnostních důvodů" odvezen na utajované místo. "Nemohu říci, kde se (Snowden) nachází," poznamenal Kučerena.

Poděkování Rusku

Později se Snowden k událostem vyjádřil prostřednictvím spřáteleného serveru WikiLeaks. "V posledních osmi týdnech jsme viděli, jak Obamova administrativa nerespektuje mezinárodní a národní právo, ale nakonec spravedlnost zvítězila. Děkuji Rusku za to, že mi v souladu se svými zákony a mezinárodními závazky udělilo azyl," prohlásil Snowden.

Také server WikiLeaks, který v minulosti vešel do povědomí světové veřejnosti zveřejněním utajovaných diplomatických depeší USA, ocenil Rusko za to, že Američanovi poskytlo útočiště. "Rádi bychom poděkovali ruskému lidu a všem dalším, kteří pomáhali chránit pana Snowdena," uvedl WikiLeaks na Twitteru. "Vyhráli jsme bitvu, ne válku," dodal server.

Edward Snowden

Snowdenův otec ve středu ruské televizi řekl, že by syna rád navštívil. Kučerena potvrdil, že návštěvu zařizuje. Rovněž Lonnie Snowden dnes za poskytnutí azylu synovi poděkoval Putinovi. "Jsem tak vděčný ruskému lidu a prezidentovi Vladimiru Putinovi," řekl Snowden starší v rozhovoru s ruskou televizí.

Vydání Snowdena ke stíhání už dříve odmítl prezident Putin. Naznačil, že Snowden může dostat v Rusku azyl pod podmínkou, že přestane vyzrazovat americké tajné informace. Kučerena řekl, že Snowden na tuto podmínku přistoupil.

Zklamání USA

Bílý dům dnes potvrdil, předchozí spekulace, že kvůli Snowdenově kauze je v ohrožení plánované setkání Obamy s Putinem v předvečer summitu G20, a vyjádřil krajní zklamání nad rozhodnutím Ruska udělit Snowdenovi azyl.

"Vnímáme to jako nešťastný vývoj a jsme tím nesmírně zklamáni," uvedl mluvčí Bílého domu Jay Carney. "Vyhodnocujeme užitečnost takové vrcholné schůzky," odpověděl Carney na otázku, zda rozhodnutí Moskvy ovlivní plán Obamy setkat se s Putinem. Carney dodal, že Snowden není "whistleblower" nebo disident.

Moskva ještě několik hodin předtím trvala na tom, že případ rusko-americké vztahy neovlivní. "Tato záležitost není natolik závažná, aby měla dopad na politické vztahy," ujišťoval dnes podle ruských agentur poradce ruského prezidenta pro zahraniční politiku Jurij Ušakov.

Letiště opustil v taxíku

Advokát Kučerena potvrdil, že Snowden se dnes během chvilky sbalil a moskevské letiště pak opustil v taxíku. Snowden prý má v Rusku přátele, včetně několika Američanů, kteří údajně mohou pomoci při zajišťování jeho bezpečnosti. Další podrobnosti nesdělil.

Snowden přiletěl do Moskvy 23. června z Hongkongu poté, co prozradil tisku tajný americký program Prism, sledující internetovou a telefonickou komunikaci milionů lidí. Někdejší spolupracovník amerických tajných služeb 16. července na letišti podal žádost o dočasný azyl v Rusku, než bude moci odletět údajně do Latinské Ameriky.

Snowdenovi zatím nabídly azyl Venezuela, Nikaragua a Bolívie. Vycestování do těchto zemí by však bylo komplikované, protože americké úřady mu zrušily platnost pasu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse