Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
23. března 2015 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Americký konvoj. Solidarita, nebo splnění závazku?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 36Diskuse
Přejezd jednotek dostal název Dragoon Ride (Dragounská jízda). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přejezd jednotek dostal název Dragoon Ride (Dragounská jízda). | foto: ČTK

Autor Monitoru má také poznámku k průjezdu amerického konvoje. Prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že „průjezdy konvojů spojeneckých vojsk nejsou ničím výjimečným.

Jediný rozdíl je, že tentokrát nepůjde o železniční přepravu, ale o přepravu silniční. Je to výraz vzájemné solidarity v rámci NATO.“

Jakkoli můžeme být spokojeni, že prezident Miloš Zeman jednou promluvil normálně a neřekl nic skandálního, jedna „vada na kráse“ by se přece jen našla. To slovo solidarita se zdá v rámci spojenectví nadbytečné. To je přece jasné, že mezi spojenci existuje solidarita! Já to chápu, že náš souhlas s průjezdem konvoje není výraz solidarity, ale je to výraz spojenectví jako takového. Spojenectví je přece zodpovědnost, spoluzodpovědnost a jasný závazek. O solidaritě by šlo spíše mluvit v případě, že budeme pomáhat někomu, s kým vyslovenými spojenci nejsme.

Stropnického výrok, že se děje „to nejmenší, co můžeme pro své spojence udělat“, se mi zdá přesnější. Ne, není to jazykový fundamentalismus. Některým z nás by se asi líbil pocit, že jsme blahosklonně vyjádřili solidaritu. My jsme přitom pouze normálně splnili závazek.

Rusko stále přemisťuje těžkou vojenskou techniku a zbraně směrem na Ukrajinu. Upozornil na to americký generál Philipp Breedlove během nedělní přednášky v German Marshall Fund v Bruselu. K tomuto závěru Breedlove došel na základě důkazů společné výzvědné jednotky NATO, která sídlí ve Velké Británii. „Jasně vidíme znepokojivé prvky přesunu protiletadlové a velitelské techniky, zásobování a vybavení skrze zcela porézní hranici,“ řekl generál.

Rusko mění status quo

Přitom podle dohody z Minsku se ruská strana zavázala techniku a jednotky z Ukrajiny stahovat a do konce roku předat hraniční kontrolu ukrajinské vládě.

Breedlove prohlásil, že důkazy rozvědek NATO činí otázku vyzbrojování Ukrajiny naléhavější.

Evidence NATO dokazuje, že Rusko mění status quo a situaci na zemi každý den. Takže to není možné budoucí vyzbrojování Kyjeva, co znemožňuje nalezení rovnováhy.

Českem sice projede americká kolona, ale jaká je síla NATO doopravdy? Robert Newton na Reuters je skeptický a kritický. Aliance, která kdysi stála jako jasná síla proti celému komunistickému bloku, je dnes příliš tichá a špatně vybavená. NATO bývalo výkladní skříní a baštou schopností vzdušné obrany. Od konce studené války všechny členské země zmenšily svoje síly, robustní vojenská cvičení byla zrušena nebo omezena. Integrace zbraňových a komunikačních systémů je podle autora spíše téma k diskusi, než že by byla chápána jako nutná, akutní potřeba. Němci mají třetinu obranných raket Patriot oproti stavu na konci studené války. Naštěstí se v některých ohledech začínají věci měnit. Polsko a Turecko budou nakupovat nové vzdušné a obranné raketové systémy, které budou plně integrovány v rámci NATO. Hlavně ale prý NATO potřebuje jasné vedení, pevnější alianci a vzdělávací i tréninkové programy zaměřené na interoperabilitu a sdílení zbraňových systémů.

Podle Wolfganga Münchaua známe ze světa celebrit to, že je někdo „slavný, protože je slavný“. Ekonomickým ekvivalentem prý je, že bude obnovena důvěra skrze politiku, jejímž hlavním transmisním kanálem je hlavně důvěra. Příkladem budiž kvantitativní uvolnění ECB. To podle leckoho funguje, protože funguje.

Výhra v loterii

Příkladem budiž předpověď ECB, která počítá s robustním ekonomickým oživením pro rok 2016 a 2017 a vychází z toho, že tzv. kvantitativní uvolnění (QE) zabere a bude fungovat. Inflace se má dokonce vrátit na dvě procenta. Člověk by řekl, že QE zabere, a přitom v téže době ECB ještě nenakoupila jediný dluhopis.

V reálné ekonomice se děje to, že EU zažívá velký oživující podnět v podobě nízkých cen ropy a plynu. Přitom se může jednat o jednorázový impulz, jehož efekty mohou pominout stejně rychle, jako rychle přišly. Jedná se o ekonomický ekvivalent výhry v loterii.

Debata Jana Macháčka

  • 36Diskuse


Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky


Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.