Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Brexit se proměňuje v civilizovaný rozvod

Názory

  13:32
Neobvykle optimistický článek o brexitu sepsal tento týden komentátor Financial Times Gideon Rachman. Metafory o rozvodu jsou v případě brexitu nevyhnutelné. Důležitá zpráva je, že rozvádějící se dvojice už překonala fázi odporu, kdy se oba účastníci řízení nemohou navzájem vůbec vystát.

Britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. foto: Reuters

Nyní se konečně dostávají ke smutné a tvrdé práci na dohodě o permanentní separaci. Oba účastníci vědí, že řízení poškodí obě strany. Ale sdílejí ambici dosáhnout do budoucna fungujícího pracovního vztahu.

Autora potěšil klidný a přátelský tón páteční tiskové konference Theresy Mayové a Jeana-Clauda Junckera. Přitom oba by mohli mít řadu důvodů k vzájemné nevraživosti. Mayová předávala nelichotivé detaily ze soukromých večeří s Junckerem britskému bulvárnímu tisku. Juncker je britským tiskem často portrétován jako vyžilý alkoholik a nekompetentní kryptonacista či eurofašista. Osobně podezírá britskou vládu, že tyto útoky přiživuje.

Británie učinila významné ústupky ve věcech finanční kompenzace a práv občanů, vyjednávací tým EU se usmívá a je spokojen. Ale nelze tvrdit, že EU Británii nedala nic. Unie přece souhlasí s dvouletým tranzitním obdobím po březnu 2019.

Na závěr autor konstatuje, že za ta léta už zažil v Bruselu spoustu dramat a připadá mu, že se Británie vydá stejnou stezkou. Čeká nás ještě série dramatických krizí, mimořádných nočních summitů, diplomatických zápletek, sepisování kompromisních textů v posledních minutách, mediální panika a vyděšená veřejnost.

V budoucnu nedojde ani k triumfálnímu čistému odříznutí od EU, jak by si přáli brexitéři, ani k hořkému odtržení, kterého se bojí tábor „remain“. Místo toho budeme svědky tradičního vleklého bruselského dramatu, kde se budou mírnit obtížné a emočně vypjaté situace, dělit se do vyjednatelných bloků a nakonec se budou nacházet akceptovatelná řešení.

Dříve nebo později EU i Británie – jako většina rozvádějících se párů – řeknou, že „teď už je všechno v rukou právníků“.

Vedení německé sociální demokracie (SPD) je podle serveru Spiegel Online z myšlenky velké koalice velmi nervózní. Samo úzké vedení SPD je pro velkou koalici, ale neví, jak ji má prodat voličům. Martin Schulz prý nyní zvažuje formu minimální a co nejúspornější koaliční smlouvy, kde se dojedná spíše jen několik parametrů než celý program. Zbytek bude diskutován a vyjednáván v parlamentu. Ideou je, že silnější role Bundestagu má učinit velkou koalici atraktivnější pro skeptické členstvo SPD.

V minulé vládě dokázala SPD prosadit hodně ze svého programu, ale veřejnost to ani nevěděla či neocenila, protože vše se stalo součástí 185stránkové předem vyjednané koaliční smlouvy.

Otázka je, jestli tento trik tentokrát poslouží. SPD to měla zkusit minule, kdy levicové strany měly v parlamentu většinu. V současném Bundestagu by hrozilo, že SPD bude příliš často přehlasována zprava, tedy ze strany CDU/CSU, AfD a FDP.

Čtenáře Monitoru JM i Lidových novin laskavě upozorňuji na knížku Na tříkolce mezi tanky, která přináší výběr z mých textů z posledních pěti let i delší životopisný rozhovor se mnou z pera novinářkyAnastázie Harris. Objednat ji lze zde.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!