Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Cenu ropy kontrolují jen tři muži

Těžba ropy (ilustrační foto).

Těžba ropy (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Praha - Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC ztratila vliv na trh s ropou, který jí v poslední době zbyl. O cenách ropy dnes podle agentury Bloomberg rozhodují de facto pouze tři lidé. Přitom saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán (zvaný MBS) to bude mít při obhajobě snižování těžby složité. Proti němu stojí Donald Trump, jenž chce opak, a Vladimir Putin, který se tváří lhostejně.
  13:16

Všichni tři ale budou mít zásadní vliv na vývoj cen ropy v roce 2019 a dalších letech (https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-11-18/bin-salman-trump-and-putin-control-the-oil-price-now?srnd=opinion-markets).

Amerika, Rusko a Saúdská Arábie dominují globální nabídce. Dohromady vyrábějí více ropy než celá organizace OPEC dohromady. Všechny tyto tři země těží momentálně rekordní objemy a všechny mohou příští rok objem těžby ropy ještě zvýšit, i když se možná rozhodnou jinak. Byla to Saúdská Arábie a Rusko, kdo v červnu začal tlačit na skupinu „OPEC plus“, aby se vzdala dobrovolných limitů těžby, přislíbených na počátku roku 2017. Od té doby obě země těží rekordně, respektive téměř rekordně. Mezitím se zvýšila i americká ropná produkce, mimochodem díky vyšší kapacitě ropovodů v USA a větším investicím v této oblasti.

V poslední době se také snížily odhady růstu globální poptávky po ropě a americký prezident udělil výjimky z nových amerických sankcí či povolenky těm, kteří chtějí nakupovat íránskou ropu. Obavy z nedostatku ropy na trhu vystřídal velký růst zásob ropy v zemích OECD, který je vysoce nad průměrem. Saúdská Arábie vzkázala, že sníží vývoz o půl milionu barelů denně, a vzkázala ostatním producentům, že je třeba snížit produkci o milion barelů denně. Putina to nechává chladným, Trump to ostře odsoudil na Twitteru.

MBS potřebuje zvýšit vývoz ropy, aby mohl financovat své ambiciózní plány na transformaci ekonomiky. MMF odhaduje, že saúdské království potřebuje cenu ropy nad 73 dolarů za barel, aby mohlo vyrovnat státní rozpočet, což je základní předpoklad reformy. Cena je dnes pět dolarů pod touto hranicí, MBS limity těžby prostě potřebuje.

Proti tomu stojí Putin a Trump. Ruský prezident neprokazuje žádný entuziasmus ohledně omezení produkce. Ruský rozpočet je dnes méně závislý na cenách ropy, než byl před pár lety, a ruské ropné firmy chtějí těžit tam, kde investovaly.

Putin se možná rozhodne zlepšit politické vztahy s MBS (když se zhoršují vztahy MBS s USA) a něco tomu obětovat. Ale jisté to vůbec není. Nedávno se Putin nechal slyšet, že cena 70 dolarů za barel mu perfektně vyhovuje. Trumpův nesouhlas se snižováním těžby bude hlasitý, paradoxně právě proto, že se americký prezident musí snažit ochránit dobré vztahy se Saúdskou Arábií, navzdory tomu, že v americké policie bude narůstat tlak na to, aby Amerika zavedla tvrdé sankce ve vztahu k Saúdské Arábii kvůli vraždě novináře a disidenta Chášukdžího a kvůli eskalující válce v Jemenu.

Větší výzvu než Trumpovy tweety představují pro Saúdskou Arábii američtí producenti, kteří za posledních dvanáct měsíců zvýšili těžbu o větší objem, než je například roční ropná produkce Nigérie. Nejpozději v dubnu budou Američané těžit 12 milionů barelů denně, na něž dosáhnou o šest měsíců dřív, než se předpokládalo ještě před měsícem. Saúdská Arábie musí zkrátka čelit Trumpově nesouhlasu, Putinově lhostejnosti a novým americkým těžařům z ropy a břidlic.

Debata Jana Macháčka

  Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.