Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Češi neumějí investovat

Evropa

  12:49
Autor Monitoru JM opakuje jako mantru už spoustu let, že jakékoli české vlády by udělaly nejlépe, kdyby si do svého programu pomocí tlačítek Control+C a Control+V překopírovaly doporučení nadnárodních organizací od OECD přes Světovou banku až po Evropskou komisi.
Peníze – ilustrační foto.

Peníze – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Jsou to zpravidla doporučení věcná, přesná, rozumná a neideologická. Zároveň by se ušetřilo, protože by bylo možné propustit neschopné úředníky na českých ministerstvech, kteří pižlají analýzy, které zdaleka nedosahují odbornosti, kvality, vhledu i nadhledu nadnárodních institucí nezávislých na naší politice.

Platí to i o novém přehledu o České republice, který připravila pařížská OECD a jenž byl minulý týden prezentován v Praze.

MACHÁČEK: Vzrůstající skepse vůči Evropě a její paradoxy

Nechť si každý počte sám, média si ale musí vybrat to kritické a absurdní, protože to je třeba měnit a s tím je třeba něco dělat.

Zde je náš lidově převyprávěný výtah.

1. Česká republika například nedokáže utratit peníze určené ve státním rozpočtu na investice, o evropských penězích ani nemluvě. Zatímco většina evropských zemí zápasí s hledáním zdrojů na investice, zatímco se na evropské úrovni vymýšlejí ultrakomplikované Junckerovy plány, které mají z prázdné investiční pánvičky vyškrabat alespoň něco, my nejsme schopni utratit za investice ani to, co jsme si sami naplánovali a na co zdroje máme. Je to důsledek nějakých strukturálních problémů a našich vnitřních neschopností. Na EU to nesvádějme. V EU jsou skoro všechny evropské země a tenhle problém máme my.

2. Evergreenem jsou vysoké náklady na konkurzní řízení a bankroty. Efektivní a rychlý bankrot má přitom uvolňovat zdroje a umožnit jejich přelití tam, kde se lépe zhodnotí. Je zárukou ekonomické dynamiky, oné slavné Schumpeterovy „kreativní destrukce“, bez které tržní hospodářství nefunguje.

3. Firmy v ČR málo investují do výzkumu a vývoje, systém podpory vědy a výzkumu je příliš komplikovaný, málo motivuje vysoké školy komunikovat s firmami, proto Česká republika celkově jenom málo inovuje.

4. ČR prakticky vůbec neuvyužívá fondy rizikového kapitálu (venture capital). Kvůli tomu máme samozřejmě malý podíl dynamických mladých firem.

5. Proces tvorby legislativy je příliš komplikovaný.

6. Příliš mnoho regulovaných profesí.

7. Unikátní přidanou hodnotou zprávy je pohled na obecní úroveň, který souvisí prakticky se vším. České a moravské obce jsou v průměru velmi malé, což prodražuje náklady na jejich správu a řízení. Obce málo spolupracují a chybí jim kvalitní řízení, obtížně se budují sítě. Kvalita veřejných služeb na úrovni obcí se nehlídá a na obecní úrovni se vybírá málo daní, které se pak příliš přerozdělují a vrací skrze dotace. Je to neefektivní, protože přerozdělovací centrum ví méně než obec sama, na co jsou peníze třeba. S velikostí obcí souvisí i velikost škol, které jsou příliš malé – a to je také moc nákladné.

Tak. Když si k tomu přičtu nedávný vynikající soupis toho, proč Česká republika zaostává v digitalizaci veřejné správy, z pera Evropské komise, už bych jako vláda docela dobře věděl, co mám dělat, aby tu „bylo líp“.

Monitor Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.