Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Hrozba divokého brexitu

Názory

  13:27
PRAHA - Britská premiérka Theresa Mayová odjela, jak známo, minulý týden ze salcburského summitu EU předčasně a dost rozzlobená.

Britská premiérka Theresa Mayová vychází ze svého sídla v Downing Street 10. foto: Reuters

Podle komentátora Wolfganga Münchaua to znamená, že se pravděpodobnost drsného či divokého (nekontrolovatelného) brexitu se po tomto summitu zvyšuje.

Šéfové EU27 jsou podle Münchaua přesvědčeni, že Spojené království nikdy nezvolí cestu divokého brexitu. Tento analytický závěr samozřejmě ovlivňuje jejich vyjednávací pozici. Nakonec se takový odhad může ukázat jako pravdivý. Ale až se salcburský prach usadí, může se to projevit jako velmi riskantní sázka.

Na procesu brexitu je podle autora nejvíc nebezpečné to, že obě strany čtou velmi špatně záměry druhé strany. Theresa Mayová se mýlila v tom, že dokáže využít možných rozporů mezi jednotlivými státy EU. Ti zase špatně čtou její politické možnosti.

Obavy EU27 z návrhů Mayové jsou oprávněné, přesto bylo špatně je úplně odmítnout. V otázce uspořádání mezi Severním Irskem a Irskou republikou se asi bude dál neurčitě mlžit, přesto pro změnu Mayová snižuje možnosti jakékoli dohody tím, že naprosto vylučuje existenci celní hranice uvnitř Spojeného království.

Důležitá myšlenka Münchauova článku spočívá v tom, že k dohodě nedojde, pokud a dokud EU nezačne brát možnost divokého brexitu vážně. Tam prý ale zdaleka nejsme. Někteří politici EU stále doufají, že v Británii se bude konat druhé referendum, jež brexit nakonec zvrátí. Dokud tu budou očekávání toho, že lze brexit zvrátit, strany se nedohodnou.

Je možné, že se pozice EU bude měnit s tím, jak se bude divoký brexit blížit. Ti britští voliči, kteří hlasovali pro brexit, jsou možná ochotni zaplatit za něj ekonomickou cenu. Kontinentální voliči a firmy ale na nic takového připraveni nejsou, přitom třeba Nizozemsko a Německo (a dodejme, že i Česká republika) mají s Británií značný obchodní přebytek.

Ekonomové rádi zdůrazňují, že divoký či tvrdý brexit je pro Spojené království horší než pro EU. Mají asi opravdu, ale EU jako taková má zase mnohem nižší práh politické bolesti způsobené tvrdým brexitem.

Münchau má i jedno velké varování pro zastánce britského tábora setrvání v EU. Když Británie opustí EU bez dohody, vztahy s EU budou tak mizerné, že obě strany ani nebudou schopny dojednat budoucí obchodní dohodu. Kooperace v bezpečnosti možná také skončí. A s tím, jak se ekonomické systémy EU a Británie vydají různým směrem, bariéry proti opětovnému vstupu či návratu do EU někdy v budoucnosti jen narostou. Spořádaný odchod naopak možnost návratu někdy v budoucnu umožní lépe.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...