Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Jak je to s ruskou silou a s Rusy v Egyptě

Názory

  13:04
Oficiálně to sice potvrzeno není, ale tisková agentura Reuters – tedy jeden z nejprestižnějších zpravodajských zdrojů na světě – uvádí, že Rusko přesunulo vojenské jednotky (minimálně desítky mužů) na základny v západním Egyptě, odkud mají zasahovat v sousední Libyi.

Boje v Libyi (ilustrační foto). foto: Reuters

Rusové mají pomáhat Chalífovi Haftarovi, tedy vojenskému vůdci, který se snaží hájit libyjskou státnost proti islamistickým vzbouřencům. Zpráva Reuters zde:

Není zatím známo, do jaké míry se jedná o regulérní ruské vojenské jednotky nebo jestli jsou to tzv. zelení mužíčci, žoldnéři, či paramilitaristické jednotky.

Možná se ale sluší doplnit, že jsme ve stále intenzivnější míře svědky jakéhosi paradoxu ruské vojenské moci a vlivu.

Na jedné straně se zdá Rusko slabé a přeceňované. Ruská ekonomika je už dlouhá léta v krizi, oslabená nízkými cenami ropy a sankcemi. Rusko vytváří sotva tři procenta světového HDP. Amerika má ve světě přes 110 vojenských základen, Rusové asi jedenáct. Kouřící a čmoudící ruská letadlová loď zralá do šrotu nebo spadlé letadlo s Alexandrovci jsou možná skutečnými symboly ruské vojenské moci. A na východní Ukrajině Rusko prohrálo, válka na východě a okupace Krymu posílily ukrajinskou identitu i státnost.

Na druhou stranu dosahují Rusové úspěšně svých cílů s minimem prostředků. V Sýrii Kreml stabilizoval Asadův režim a stačil k tomu formát většího a delšího vojenského cvičení a vyskladnění vyřazené munice. Šíření dezinformací a hackerské útoky také tolik nestojí.

Potvrdí-li se zprávy o Egyptu a Libyi, může to být podobné. Stabilizovat nějakou vojenskou kliku možná také nebude stát tolik peněz ani životů.

Vše je dáno totální slabostí Západu. Před patnácti lety ještě chtěla Amerika vyvážet demokracii. Nyní už Západ takové úmysly nemá, veřejné mínění je proti tomu, aby umírali vojáci v občanských válkách někde v arabském světě. Vojenský režim možná bude liberálnější než nějaký islámský chalífát, ale politicky to takhle prodávat voličům na Západě nikdo nebude ani zkoušet. Nezapomínejme také, že Amerika už je energeticky soběstačná, její geopolitický zájem na Blízkém východě uvadá.

Rusko nemá doma demokracii a nemá ani jakékoli skrupule. Podpoří kohokoli kdekoli. Rozpíná se a navazuje na své sféry vlivu z dob studené války: přátelství se Sýrií, Egyptem a Libyí.

Říkalo se, že Rusové využívají toho, že Obama byl slabý, že neměl žádnou politiku pro Blízký východ. Pak se říkalo, že využívají bezvládí v Americe, než nastoupí nový prezident, když je ten starý chromá kachna. Trump je ale už skoro dva měsíce v úřadě. Možná bude tvrdší, ale americké hochy někam do Afriky posílat určitě nebude.

Ruská síla se odvíjí od slabosti Západu. A v Evropě se Rusů obáváme především proto, že EU je nestabilní a institucionálně nedostavěný projekt a experiment, který se sám zahlcuje tolika problémy a krizemi, že Rusové pro prosazení svého zájmu, kterým je oslabování a rozkládání EU, nemusí vlastně skoro hnout prstem a utratit ani rubl.

Přečteno v úterý v Českém rozhlase Plus.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!