Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Korejský zápisník z demilitarizované zóny

USA

  13:42
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se vydal do nacionalistické Číny, tak se autor Monitoru JM vydal raději hned tentýž den do kapitalistické a svobodné Jižní Koreje. Ta mimochodem leckde připomíná jeden obrovský Hyde Park, kde si každý vykládá a vykřikuje, co chce, a pořád se proti něčemu protestuje.

DMZ se nachází pouhých 50 km na sever od Soulu. foto: Jan Macháček, Lidové noviny

V sobotu jsme navštívili okraj země nikoho, tzv. DMZ, tedy demilitarizovanou zónu mezi Jižní a Severní Koreou.

V sobotu jsme navštívili okraj země nikoho, tzv. DMZ, tedy demilitarizovanou zónu mezi Jižní a Severní Koreou.

Samozřejmě jsme nahlíželi z jejího samého okraje. Na téhle fotce je na konci pásma vidět severokorejské město Kaesong s průmyslovou a investiční zónou.

Samozřejmě jsme nahlíželi z jejího samého okraje. Na téhle fotce je na konci pásma vidět severokorejské město Kaesong s průmyslovou a investiční zónou.

Kdo by si však tento výlet představoval jako jakousi výpravu za dobrodružstvím, je na omylu.

Kdo by si však tento výlet představoval jako jakousi výpravu za dobrodružstvím, je na omylu.

Ze strany jihu zde vládne turistický velkoprůmysl, s tou výjimkou, že průvodci jsou mladí jihokorejští vojáci, mluvící bezchybnou americkou angličtinou bez akcentu. Poskytují jasný, rychlý výklad – za vámi čeká spousta dalších skupin. Tenhle vojenský policista-průvodce žil v Praze, kde byl prý jeho otec nedávno velvyslancem.

Průvodci jsou mladí jihokorejští vojáci, mluvící bezchybnou americkou angličtinou bez akcentu.

Na vyhlídkovou terasu přijíždí každou minutu množství autobusů turistů, Američanů, Číňanů, Evropanů i Japonců, formality vstupu do vojenského pásma mají samozřejmě vyřízeny dlouho předem.

Na vyhlídkové terase je mnoho turistů.

DMZ se nachází pouhých 50 km na sever od Soulu. Na sever se jede podél řeky Imjin , jejíž břeh je už oplocen ostnatým drátem, protože vojáci ze severu často podnikali diverzní výpady právě podél této řeky.

Pokud si snad někdo představuje DMZ jako nějaké pískem vysypané přehledné „hřiště“, je na omylu. Jedná se dnes o velmi zelenou, bujně zarostlou oblast. Daří se tu orlům, čínským husám či srnkám, kterým se všem líbí, že tu nikdo není, a že je tu tedy většinou klid.

DMZ se nachází pouhých 50 km na sever od Soulu.

Krom toho, že občas nějaký větší savec vyletí do povětří, protože v pásmu, které se táhne přes celý Korejský poloostrov, jsou dva miliony min a nikdo neví, kde přesně.

(Ten kopeček na fotce uprostřed je severokorejský hlídací post uvnitř DMZ.)

V pásmu jsou dva miliony min.

I proto se uvažuje o tom, že až jednou bude Korea sjednocena, budou muset vést přes pásmo mosty či pod ním tunely.

Turismus na kraji pásma připomíná západoberlínskou stranu berlínské zdi před revolucí.

Turismus na kraji pásma připomíná západoberlínskou stranu berlínské zdi před revolucí.

Trička, suvenýry, čepice, hrnečky, černé brýle, odznaky s nápisem DMZ, výhled s dalekohledy do nejbližších komunistických měst a vesnic, na nejbližší sochu Kim Ir-sena, na věž rušící rádiový signál. Z toho všeho jsme v dešti moc neměli.

V uplynulých desetiletích Severní Korea tajně vykopala čtyři velké, několik kilometrů dlouhé tunely, kterými by mohly projít tisíce vojáků za hodinu a protáhnout by mohli i menší děla.

V uplynulých desetiletích Severní Korea tajně vykopala čtyři velké, několik kilometrů dlouhé tunely.

Všechny tunely byly postupně objeveny především díky informacím dezertérů ze severu a průzkumným vrtům. Tunely jsou až osmdesát metrů hluboko a všechny patrně mělyvést až do Soulu, kde mělo dojít k překvapivému útoku.

Tunely byly objeveny především díky informacím dezertérů ze severu a průzkumným vrtům.

Dnes je zde také turistický velkoprůmysl. Do tunelu jede z nádraží podzemní vláček nebo sem vede dlouhá přístupová chodba.

Tunely jsou až osmdesát metrů hluboko.

V Soulu se nachází Institut sjednocení, což je zajímavá analytická instituce, ale moc optimisticky to tam nevidí.

Že v Jižní Koreji berou unifikaci vážně, však dokládá fakt, že na kraji pásma vybudovali moderní nádraží schopné vypravit až dvě stě padesát vlaků denně. Zde je pohled z vyhlídkové plošiny.

Do investiční zóny v Kaesongu vede z jihu jak železnice, tak dálnice.

Do investiční zóny v Kaesongu, která se soustředí na textil, obuv, hodinky i jednoduchou elektroniku, vede z jihu jak železnice, tak dálnice.

Jak zde chápou rozdíl mezi sjednocením Německa se všemi jeho obrovskými náklady a možným budoucím sjednocením Koreje?

Bude to prý něco úplně jiného. Mezinárodní kontext je dnes úplně jiný. Tehdejšímu německému sjednocení přály USA i SSSR, spolkly ho nakonec i Francie a Německo.

Rychlé sjednocení Koreje dnes vlastně nechce nikdo.

Rychlé sjednocení Koreje dnes vlastně nechce nikdo. Bojí se ho Američané, protože by mohlo Koreu politicky destabilizovat, po něčem takovém netouží ani Číňané, ani Japonci.

Na rozdíl od Německa bylo v korejské válce na obou stranách dohromady zabito až 3,9 milionu lidí, což je pořádná jizva v historické paměti. Němci sami se sebou nikdy neválčili.

Severní Korea je mnohem větší než bývalá NDR, má proti jihu polovinu obyvatel (25 milionů), má stejně velké teritorium jako jih, ale ekonomický výkon severu činí asi jednu padesátinu jihu.

Takže v úvahu prý připadá pouze velmi postupné sjednocení: nejprve spolupráce a investice, pak jedna země – dva systémy, nakonec postupné budování volného federalismu. Pokud to jednou začne, je to prý nejméně na dvacet, spíše na třicet let. Zatím ale nebezpečí a občasné útoky ze severu přetrvávají, takže v každé zemědělské vesnici na kraji pásma mají k dispozici kryt vybavený proti bombovému či chemickému útoku.

V každé zemědělské vesnici na kraji pásma mají k dispozici kryt vybavený proti bombovému či chemickému útoku.

A tahle krásná parní lokomotiva je v Jižní Koreji velmi slavná. Právě přejížděla dělicí pásmo mezi severem a jihem, když sever v roce 1950 zahájil svůj nečekaný útok. Vagony zůstaly na severu, rozstřílená lokomotiva na jihu, kde spadla do řeky a dnes je tímto monumentem.

Tahle krásná parní lokomotiva je v Jižní Koreji velmi slavná.

A tohle nalevo je most Svobody, přes který vede jediná železnice na sever. Jmenuje se tak proto, že slouží k výměně válečných uprchlíků.

Nalevo je most Svobody, napravo je zbořený most původní a za ním už tzv. DMZ.

Napravo je zbořený most původní a za ním už tzv. DMZ.

Debata Jana Macháčka

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.