Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Králova řeč – Madrid bude tvrdý

Názory

  13:00
Server Eurointelligence.com se podrobně věnuje včerejšímu projevu španělského krále Filipa. Za prvé je takový projev neobvyklý. Jeho předchůdce Juan Carlos promluvil k národu za čtyřicet let u moci kromě vánočních proslovů pouze čtyřikrát, a to včetně pokusu o puč v roce 1981 a teroristického útoku na vlaky v Madridu v roce 2004.

Král Filip VI. foto: Reuters

Podle serveru lze řeč chápat jako ohlášení velmi tvrdého postupu vůči katalánským separatistům. Na projevu je důležitější, co v něm chybělo, než co v něm bylo obsaženo. Nebyla v něm žádná výzva k dialogu a řeč se vůbec nevztahovala ke dvěma milionům dospělých Katalánců, kteří hlasovali pro samostatnost. Král zdůraznil VŠEM občanům Katalánska, že po celá desetiletí žijí v demokratickém státě, který nabízí všem občanům ústavní cesty, jak bránit svoje ideje v rámci respektu k zákonu.

Projev se vůbec nezmínil o nedělním násilí. Katalánské autority byly podle krále „nepřijatelně neloajální“. Legitimní moc je povinna zabezpečit ústavní pořádek a všem, kdo cítí obavy a neklid z chování katalánské vlády, král slibuje, že „nejsou a nebudou sami“.

V pondělí ráno se král sešel s premiérem Marianem Rajoyem a podle serveru nepochybně řeč připravovali spolu. Vládnoucí Lidová strana vyzvala další strany k „síle, jednotě a odpovědnosti v případě odpovědi na separatistickou výzvu“.

Podle všeho španělská vláda brzy spustí článek 155 španělské ústavy, převezme kontrolu nad katalánskou regionální vládou a vyhlásí nové regionální volby.

Nelze vyloučit, že španělská vláda převezme kontrolu nad Katalánskem ještě předtím, než region vyhlásí nezávislost.

Vyhlášení unilaterální nezávislosti Katalánska nemusí na druhou stranu znamenat nic moc konkrétního. Nezávislost vyžaduje vnitřní a vnější uznání. Vnitřní uznání znamená, že se španělská vláda vzdá kontroly nad teritoriem, třeba nad hranicemi, což se samozřejmě nestane. Svět bude žádat, aby španělská vláda nepoužila sílu, ale premiér Rajoy možná vyhlásí stav ohrožení.

Co se vnějšího uznání týče, globalizace sice omezuje vliv vlád, ale pohyb lidí, zboží a kapitálu vyžadují vnější uznání státu a bez něj nejsou možné. Katalánští „občané“ budou dále muset cestovat na španělské pasy apod. Bez externího uznání by se Katalánsko dostalo do pozice Podněstří nebo Severního Kypru. Kypr se právně celý nachází v EU, ale vláda přiznává, že nemá efektivní kontrolu nad severním teritoriem.

S bankami je to naopak. Španělská centrální banka nebo ECB by jednaly protizákonně, kdyby odřízly katalánské banky od likvidity, pokud samostatný stát nebude uznán.

Otázka je, jestli by Katalánci směli používat euro, kdyby se ocitli mimo EU, byť třeba Černá Hora tak například činí unilaterálně. Pro Katalánce však bude bezpečnější držet eurová depozita uvnitř EU, tedy třeba v Madridu, než v eventuálně nezávislém Katalánsku mimo EU a bankovní unii.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!