Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Odrazila se ropa ode dna?

USA

  12:47
Financial Times mají story o tom, jak narůstá optimismus na trzích s ropou, která dosáhla letošního maxima a blíží se k 45 dolarům za barel. Pravda – dno z letošního 20. ledna činilo 27,82 dolaru a ještě před půl rokem, tedy v říjnu, byla ropa za 51,42 dolaru.
Barely ropy - ilustrační foto

Barely ropy - ilustrační foto foto: Shutterstock

Analytici mají k ruce pohotová vysvětlení: ropa musí stát přes padesát dolarů, jinak se nebude investovat. A americká produkce už začala klesat apod.

K tomu zopakujme tři věci.

1. Nikdo z analytiků nepředpovídal současný prudký pokles minulého roku, nejblíže byli Morgan Stanley, kteří předpovídali pád na 75 dolarů za barel. Stejné to bude s jejich racionálními odhady nyní.

2. Cena ropy může jít nahoru stejně rychle, jako šla prudce dolů. Anebo může stoupat pomalu, nikdo nic neví.

3. V našem geopolitickém zájmu je vědět, na jaké úrovni cen ropy a jak rychle se bude vzpamatovávat ruská ekonomika.

...

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble se pustil do politiky ECB, která podle něj straší německé důchodce a způsobuje nárůst popularity Alternativy pro Německo (AfD). Martin Wolf z Financial Times k tomu poznamenává, že ultranízké úrokové míry je třeba považovat za symptom naší nemoci, nikoli za její příčinu. Samozřejmě je správné se tázat, zda je měnová léčba nejlepší možná, a k tomu autor nabízí několik poznámek. Vezme-li se v úvahu povaha bankovních institucí, pak se negativní úroky velmi pravděpodobně nepromítnou do vkladů. Krom toho je tu limit toho, jak hluboce negativní mohou negativní úroky vlastně být, aniž by způsobily konverzi depozit do hotovosti. I podporovatelé negativních úroků vědí o jejich limitech.

Výjimečná politika může poškodit důvěru více než ji posílit. Bude to znamenat, že měnová politika je více než vyčerpaná? Vůbec ne. Schopnost měnové politiky zvýšit inflaci vlastně nemá meze. Nebezpečí spočívá v tom, že kalibrovat měnovou politiku je o to těžší, čím extrémnější ta politika je. Proto by měla do hry vstoupit více a rozhodněji rozpočtová politika. Jen těžko lze chápat obsesi krocení veřejného dluhu, když je financování dluhu tak levné jako dnes.

...

Brexit je pro Británii ekonomicky nevýhodný. Barry Eichengreen píše na Project Syndicate o tom, co si proponenti brexitu vlastně myslí. Odpověď je, že si vlastně nic nemyslí. Je to stejný sentiment, který pomáhá Trumpovi v USA. Zastánci brexitu jsou naštvaní, zklamaní voliči, kteří mají pocit, že se na ně establishment vykašlal. Jsou proti obchodu, proti migraci, proti konvenčním politikům. Britská politická třída se měla o oběti globalizace starat lépe. Nyní byla zvýšena minimální mzda, tak možná začíná být hlas zklamaných konečně slyšet.

...

Debata u nás se točí v kruzích, takže k případu „Czechia“ jsem se vyjádřil už před rokem a půl.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.