Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Přichází učebnicová krize nových trhů?

Názory

  13:31
Možná bude svět brzy čelit učebnicové krizi nových trhů (emerging markets). Argentina a Turecko se zatím jeví jako izolované případy, ale nákaza se může rychle rozšířit.
Peníze – ilustrační foto.

Peníze – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Je o tom alespoň přesvědčen ekonom Satyajit Das ve svém článku pro server Bloombergu.

Jistý přetlak či stres na nových trzích vznikal již od roku 2013. Podle Dase investoři zřejmě zapomněli na dopady efektu postupného uzavírání kohoutků měnové politiky (tapering tantrum) na tzv. křehkou pětku: Brazílii, Indii, Indonésii, Turecko a Jižní Afriku. Výraz křehká pětka je termín použitý poprvé bankou Morgan Stanley a má charakterizovat zranitelnost v důsledku náhlého úprku kapitálu. Stále relativně příznivé měnové podmínky, nižší než obvyklé měnové schodky běžného účtu platební bilance, a ekonomický růst lákaly na tyto trhy nový kapitál.

Učebnicové předpoklady krize nových trhů jsou: relativně velký dluh a s ním spojená domácí úvěrová bublina, špatná alokace kapitálu do prestižních a nafouklých trofejových projektů a finanční spekulace.

Pak si můžeme přidat: slabý bankovní sektor, rozpočtové schodky, schodky běžného účtu, vysoký krátkodobý dluh v zahraniční měně a neadekvátní devizové rezervy. Přičtěme úzce založenou industriální strukturu, spoléhání se na vývoz komodit, vnitřní institucionální slabost, korupci a slabý ekonomický a politický leadership.

Podíváme-li se na tato kritéria, počet ohrožených nových trhů je vyšší než ty dva v současnosti postižené, Turecko a Argentina. Jako jedinci v rodinách z románů Tolstého: každý národ má svoje různé příčiny trápení.

Celkový součet dluhů (soukromých i veřejných) nových trhů vzrostl z 21 bilionů dolarů (145 procent HDP) v roce 2007 na 63 bilionů dolarů (210 procent HDP) v roce 2017.

Poznámka Monitoru JM: Pokud by došlo k rozšíření infekce, je pro nás nejdůležitější otázka, jestli trhy budou tzv. rozlišovat, nebo nikoliv. Někdy rozlišují, někdy nerozlišují, někdy nejprve nerozlišují a pak rozlišují, někdy berou všechno sakumprásk pořád. Někdy se zavelí „Zpět ze všech nových trhů!“, jindy nikoliv. Někdy krize zůstane relativně izolována – jako ta mexická z let 1994–95. Jindy se rozšíří na celý kontinent – jako ta asijská z roku 1997 apod.

Kdybychom vzali vše výše zmíněné, česká ekonomika má zdravé banky, širokou industriální bázi, relativně nízké zadlužení add. Když se ale zavelí „Pryč ze všech nových trhů!“, může si toho drahnou dobu někdo nevšímat, jakkoli je to „nespravedlivé“.

Čtenáře Monitoru JM zvu na debatu k deseti letům od finanční krize a pádu Lehman Brothers, která se koná příští týden: https://www.politikaspolecnost.cz/aktualne/10-let-od-financni-krize-2/

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.