Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Proč je dobré, že do toho Obama Britům mluví

USA

  13:20
PRAHA - Pro zastánce odchodu Velké Británie z Evropské unie je americký prezident Barack Obama nevítaným hostem. Myslí si to alespoň sloupkař Bloombergu Marc Champion a jeho argumenty jsou velmi přesné a trefné.

Britský premiér David Cameron (vlevo) na schůzce s americkým prezidentem Barackem Obamou v Bílém domě. foto: Reuters

Je dobré, že Obama promluvil, protože Amerika má jednoznačný zájem na tom, aby Británie zůstala v EU, a když je něco v americkém zájmu, pak má dokonce americký prezident povinnost veřejně artikulovat, co ten zájem je. A britští voliči mají zase právo to slyšet, protože zastánci brexitu už sami Ameriku do své kampaně dávno zahrnuli. (Championův sloupek z Bloombergu čtěte zde).

Mnozí z nich totiž tvrdí, že Británie má vyměnit Evropu za pevnější svazek s USA. Jenže když si to sami Američané nemyslí, asi to není úplně dobrý nápad.

Zastánci brexitu tvrdí, že Británie si snadno s Američany dohodne obchodní smlouvu, která bude ještě lepší, než má Amerika s EU. Ve skutečnosti bude britská vyjednávací pozice slabší, takže se těžko podaří dojednat lepší „deal“.

Boris Johnson, londýnský starosta, zastánce brexitu a člověk, který už se vidí po brexitu britským premiérem, už Obamu obvinil z pokrytectví. Liam Fox, konzervativní poslanec, řekl minulý týden v projevu toto: „Ať nás Amerika poučuje, až otevře hranici s Mexikem a uzákoní si, že její Nejvyšší soud může být přehlasován a že americký Kongres nemá hlavní slovo ve federálních zákonech.“

Washington se ve skutečnosti velice angažoval v podpoře evropského projektu už od konce 40. let. V té době stály USA na straně Francie proti Británii a podporovaly vznik společných institucí, nikoli volné mezivládní dohody, které chtěla Británie.

Američané vcelku rozumně tuší, že brexit může odstartovat širší rozbití Evropské unie jako takové, což je totálně proti americkým zájmům. Projekt EU představuje 70letou práci a jeho atomizace pomůže ruským ambicím v Evropě, ale rozhodně ne těm americkým.

Británie je užitečný americký spojenec u evropského stolu pro půl miliardy nejbohatších lidí na světě. Sama o sobě má Británie menší váhu.

Taky není žádný důkaz, že Británie uvnitř EU spolupracuje s Amerikou méně. Poslední dvě velké americké vojenské intervence Británie podpořila, ale například do Vietnamu s Amerikou nešla, i když v EU ještě vůbec nebyla. Brexit je otázkou geopolitiky...

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...