Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Proč Mayová chystá předčasné volby

Názory

  13:18
Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila předčasné parlamentní volby už na začátek června letošního roku. Je tedy jasné, že letošek vejde do historie jako supervolební rok pro Evropu.

Britská premiérka Theresa Mayová. foto: ČTK

Měli jsme například prezidentské volby v Rakousku, parlamentní v Nizozemsku, budeme mít prezidentské volby ve Francii, parlamentní v Německu, a ještě předtím tedy volby v Británii. A pro doplnění: též v České republice.

Zodpovězme si některé otázky. Za prvé: Je rozhodnutí Theresy Mayové o předčasných volbách překvapivé? Odpověď je, že sice ano, ale protože v britské ústavní tradici platí právo premiéra vyhlásit předčasné volby, kdykoli se mu zamane a kdykoli to pak parlament odhlasuje, je toto ústavní překvapení také nepřekvapivě využíváno docela často. Vládní strana má v pravidlech výhodu rozehrávky a někdy se dobře rozehrává, když jsou protihráči zaskočeni.

Další otázkou je, co to znamená pro brexit a celé vyjednávání o něm. Odchod Británie z EU zůstává realitou a poběží bez ohledu na nadcházející volby. Zatím se ale začínají dojednávat jenom smluvní podmínky rozvodu, závěrečný účet soužití, finanční vyrovnání apod.

Až dojde na prozatímní smlouvu Británie s EU a dlouhodobé uspořádání vztahů mezi EU a Británií, bude mít britská premiérka po červnu nový a silný mandát. Nejsilnější partneři v EU, tedy Němci a Francouzi, budou mít letos také svěží silný mandát.

Tím ostatně Mayová osobně svoje rozhodnutí vysvětluje. Labouristé prý říkají, že chtějí hlasovat proti všemu, co britská vláda vyjedná. Liberální demokraté nechtějí opustit jednotný trh EU a Sněmovna lordů slibuje, že bude pečlivě zkoumat a testovat vše, co vláda Mayové domluví. A pak jde Therese Mayové také o to, vzít vítr z plachet těm Skotům, kteří chtějí rychlé opakování referenda o skotské nezávislosti na Spojeném království.

Kromě brexitu je ale v britských ústavních zvyklostech možné využít i ekonomické konjunktury, tedy vyhlásit volby, když se ekonomice daří. A britské ekonomice se nyní daří, pro konzervativce je to tedy výhodné. Třeba se brzy po volbách britské ekonomice dařit přestane. Buď kvůli nejistotě spojené s brexitem, nebo z úplně jiného důvodu.

Pro britské konzervativce je nyní rovněž výhodné, že opozice – tedy labouristé i liberálové – působí velmi ochablým dojmem a do června se jistě nevzpamatuje. Důležitá je i osobní motivace. Mayová se stala předsedkyní vlády bez voleb.

To je sice v britské politice běžné, protože od druhé světové války se polovina premiérů chopila úřadu bez voleb, ale je pochopitelné, že Mayová prostě chce svůj vlastní silný politický mandát. Nechce být přece věčnou náhradnicí za někoho, kdo odstoupil.

Je nyní pravděpodobné, že Theresa Mayová ve funkci vydrží? To už je méně jisté, protože výše uvedenou statistiku lze také otočit. Každý druhý britský premiér totiž odstoupí před volbami, resp. uprostřed mandátu.

Přečteno včera v Českém rozhlase Plus

...

Editorial deníku The Financial Times mimo jiné konstatuje, že „silný mandát pomůže Mayové udržet pragmatickou linii. Snižuje se riziko, že v každém stadiu vyjednávání bude Mayová držena jako rukojmí minoritními nátlakovými skupinami. Bude lepší jak pro Spojené království, tak pro EU, když Mayová získá flexibilitu a prostor k jednání.

Příští parlamentní volby budou nejdříve v letech 2020 až 2022, takže Mayová může v klidu vyjednat výstupní účet a dočasné prodloužení jurisdikce Evropského soudního dvora. Spory o tyto věci by mohly vykolejit jednání v nějaké pozdní fázi. Také bude mít Mayová více času připravit celkové pobrexitové obchodní vztahy.“

...

John Ganesh v témže listě konstatuje, že Mayová je příznivkyní měkčího přístupu k brexitu a silný mandát jí umožní delší tranzitní období od členství k nečlenství v EU, i když to bude za cenu toho, že volný příliv Evropanů do Británie bude pokračovat a že ještě několik let bude Británie přispívat do společného rozpočtu. Pokud ji za to budou chtít voliči potrestat, budou si muset dlouho počkat.

Jediné reálné nebezpečí představuje Skotsko, kde perspektiva další mnohaleté vlády toryů může motivovat dosud váhající příznivce nezávislosti. Konzervativci jsou totiž ve Skotsku nesmírně neoblíbení.

Debata Jana Macháčka

Byt 3+1 se zasklenou lodžií Lanškroun, ul. Krátká
Byt 3+1 se zasklenou lodžií Lanškroun, ul. Krátká

Krátká, Lanškroun - Žichlínské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
2 690 000 Kč