Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Trump je víc než výkyv historie

Názory

  13:23
Komentátor Financial Times Gideon Rachman rekapituluje svůj nedávný poznávací výlet po Americe, kde mluvil, s kým mohl – o čem jiném než o Trumpovi. Začíná citací z Shakespearova Macbetha: „Příběh řečený idiotem, plný hlomozu a zloby, neznamená nic.“

Prezident Donald Trump. foto: ČTK

 Je tu určitě velká touha mezi americkými tradičními mocenskými silami, tedy mezi demokraty a republikány, aby Trumpova éra neznamenala nic víc než dočasný výkyv, který nakonec „nebude znamenat nic“.

Během své cesty po Americe zaznamenal zdrženlivý optimismus (https://www.ft.com/content/ecfcbf32-acca-11e7-aab9-abaa44b1e130) ve smyslu, že fenomén Trump může být držen v patřičných mezích. Podle Rachmana je takový optimismus předčasný. Optimisté zdůrazňují, že obavy z toho, že Trump podkopá americkou demokracii, opadají. Trump chybuje a armáda často dělá nesmyslné kroky, ale nevypadá to jako koherentní plán na podlomení demokracie. Nejmenovaný novinář Rachmanovi řekl, že Trump postrádá disciplínu k tomu, aby se stal fašistickým diktátorem.

Americké instituce se také úspěšně vzpouzejí. Soudy se brání špatné legislativě a příkazům, FBI neustrašeně vyšetřuje prezidenta. Svobodný tisk neúnavně hlídá administrativu. Ministr zdravotnictví Tom Price nedávno rezignoval poté, co vyšlo najevo, že utrácel vládní peníze na soukromé lety.

Kdyby byl Trump turecký prezident Erdoğan, problémoví novináři už by seděli ve vězení nebo byli bez práce. V Americe pracují svobodně dál.

Toto všechno naznačuje, že americký systém Trumpa zkrotí a nakonec vyvrhne. Profesor Joseph Nye v nedávném článku píše: „Pokud se Trump vyhne nějaké větší válce a pokud nebude znovu zvolen, budou se budoucí učenci dívat na jeho prezidentství jako na takovou prudkou výchylku na plynulé křivce americké historie.

Jenže jsou tu nebezpečná kdyby. Všichni si myslí, že Trump sám nemá sílu vyvolat jadernou válku se Severní Koreou. Není to však jisté a riziko je nepříjemně vysoké.

Trump je dnes nepopulární, takže si všichni myslí, že je jasné, že bude vládnout jen v jednom období. Jenže americký establishment včetně médií četl nálady americké společnosti v roce 2016 velice špatně.

A pak je tu třetí věc: pravicový, nacionalisticko-nativistický proud s idelogií, kterou symbolizuje Trumpův bývalý hlavní stratég Steve Bannon, se může v USA ujmout jako významné politické hnutí. Takové hnutí zatím nemá dostatek kompetentních lidí, kteří mohou ovládnout důležité posty ve Washingtonu. Ale to se časem může změnit.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.