Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Turci obviňují Německo z nacistických praktik

Názory

  12:48
PRAHA - Německo-turecké vztahy jsou pod bodem mrazu, když turecký prezident Erdoğan prohlásil, že „Německo používá nacistické praktiky minulosti“.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. foto: Reuters

Jde o reakci na kauzu, kdy dvě německé městské rady, v Kolíně nad Rýnem a v Gaggenau, zakázaly dvěma tureckým ministrům politická shromáždění, kde měli mluvit s Turky žijícími v Německu.

S tureckým členstvím v EU reálně nikdo nepočítá, faktem ale je, že SPD to stále má v zahraničněpolitickém programu. CDU pořád trvá na privilegovaném partnerství mezi EU a Tureckem. Obojí se brzy změní.

Co ale může Německo dalšího dělat? Za prvé nechce vehnat Erdoğana úplně a se vším všudy do Putinovy náruče (to řekl i německý ministr spravedlnosti Heiko Maas) a za druhé si nemůže dovolit, aby Erdoğan před německými volbami úplně otevřel vrata další vlně uprchlíků.

...

MACHÁČEK: Alain Juppé i Evropa à la carte znovu ve hře

Polsko se dostává do sporu s Evropskou radou, protože polská vláda oznámila, že místo Donalda Tuska nominuje na post prezidenta Evropské rady Jacka Saryusze-Wolského, člena EP za PiS, člověka, který nemá v EU žádnou reputaci a ani v Polsku nezastával žádnou další funkci.

Stávající prezident Donald Tusk má slušnou šanci stát se prezidentem Evropské rady znovu, i navzdory odporu Polska, které ho osočuje z toho, že vystupoval konfrontačně vůči polské vládě a polským národním zájmům, což není pravda, protože Tusk se v tomto ohledu vždy držel velmi zkrátka.

Pokud by měl Tusk pokračovat, bude to mít vážné politické implikace pro vztahy EU a Polska. Precedent vznikne každopádně. Tusk se může stát prvním prezidentem EU navzdory přání země, odkud pochází.

Anebo to bude poprvé, co se někdo mohl stát (pokračovat) prezidentem EU, a jeho mateřská země to odmítla.

...

Alain Juppé podle zprávy Reuters odmítl návrhy, aby se vrátil do hry jako prezidentský kandidát francouzské republikánské pravice, a to přesto, že podle průzkumů, které jeho návrat do hry simulují, by hladce zvítězil nad dalšími třemi současnými kandidáty.

Zároveň vyšel první průzkum (pochopitelně bez Juppého), ve kterém Emmanuel Macron vede (27 procent podpory) nad Marine Le Penovou (25,5 procenta). François Fillon se nezdává, má v tuto chvíli podle průzkumů 19 procent.

...

Podle Rema Kortwega z Centre for European Reform pravicový extremista Geert Wilders v nizozemských volbách vyhraje, i když se do vlády nakonec nedostane. Podle všeho si vyžádá vznik pětičlenné koaliční vlády, takže on povede suverénně největší opoziční stranu, což je pro něj vlastně také vítězství svého druhu.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.