Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Macron dostal Cenu Karla Velikého. Merkelová ocenila jeho ‚nadšení pro Evropu‘

Svět

  12:50
BERLÍN - Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek v Cáchách na západě Německa dostal Cenu Karla Velikého za zásluhy o evropské sjednocení a porozumění. Německá kancléřka Angela Merkelová pronesla laudatio a ocenila Macronovu jasnou představu reforem Evropské unie i schopnost nadchnout pro ni lidi.

Emmanuel Macron přijímá gratulace od německé kancléřky Angely Merkelové. foto: REUTERS/Wolfgang Rattay

„Za prvé, Emmanuel Macron ví, co Evropu v jádru drží pohromadě. Za druhé, Emmanuel Macron má jasnou představu o tom, kam a jak by se Evropa měla dále rozvíjet. A za třetí, Emmanuel Macron přináší svou schopnost nadchnout pro Evropu,“ řekla ve čtvrtek šéfka německé vlády.

„V podobě Macrona vstoupil na evropské jeviště mladý politik, pro něhož je 

evropská integrace, společná měna samozřejmostí. Politik, který možná také právě proto cítí, že tato samozřejmost je největším rizikem pro evropskou integraci, pro evropský model,“ poznamenala také Merkelová, která varovala 

Čtyřicetiletý politik prestižní ocenění dostal mimo jiné za svůj vášnivý boj proti nacionalismu a izolacionismu i za oživení debaty o budoucnosti Evropy.před nacionalismem a autoritářskými tendencemi a vyzvala k angažmá za zachování demokracie, lidských práv a vlády práva.

Mezinárodní cena Karla Velikého se uděluje od roku 1950 za mimořádné zásluhy o evropské sjednocení a porozumění. V minulosti ji dostali i československý prezident Václav Havel, bývalý americký prezident Bill Clinton nebo Merkelová.

Informace o mezinárodní Ceně Karla Velikého

- Odkazuje na Karla I. Velikého (747 nebo 748 až 814), vládce Franské říše a zakladatele pozdější Svaté říše římské, jenž v oblíbených Cáchách sídlil a který je ve městě pohřben. Do historie se zapsal jako první evropský sjednotitel, za což si vysloužil přízvisko otec Evropy.

- V říši se mu podařilo upevnit centrální moc, šířil křesťanskou víru - nejčastěji mečem, podporoval vzdělanost, jednotné písmo i latinu jako dorozumívací jazyk. Karel I. Veliký zavedl také jednu společnou měnu, která se ujala i za hranicemi ovládaného území.

- Základy mezinárodní ceny položil v prosinci 1949 zakladatel čtenářského spolku "Corona Legentium Aquensis" Kurt Pfeiffer, který navrhl udělovat nové ocenění mimo jiné za nejvýznamnější přínos k rozvoji porozumění v západní Evropě.

- Mezi držitele Ceny Karla Velikého patří i Václav Havel, jemuž byla udělena v roce 1991. V minulosti ocenění získali například Macronův předchůdce François Mitterrand společně s německým kancléřem Helmutem Kohlem (1988), nizozemská královna Beatrix (1996), americký exprezident Bill Clinton (2000), německá kancléřka Angela Merkelová (2008) či tehdejší předseda Evropského parlamentu Martin Schulz (2015).

- Prvním nositelem ceny se v roce 1950 stal zakladatel panevropské myšlenky Richard Coudenhove-Kalergi. Mezi oceněnými jsou i papežové, "mimořádnou" Karlovu cenu obdržel v roce 2004 Jan Pavel II., současný papež František ji získal v roce 2016.

Autor: