Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Macron mění tvář islámu ve Francii. Chce ho zbavit zahraničního vlivu

Svět

  7:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Zbavit se vlivu arabských států, kontrolovat výuku imámů a změnit financování výstavby mešit a vyplácení mezd muslimským duchovním. Takové jsou hlavní body Macronovy reformy islámu v zemi.

Emmanuel Macron. foto: Reuters

Ekonomické reformy už rozjel, se změnami Evropské unie čeká na sestavení německé koalice. Nyní se francouzský prezident Emmanuel Macron pouští do další oblasti – v nedělníku Journal du Dimanche představil svůj plán, jak nově organizovat muslimskou víru v zemi.

Francie bývá kritizována za nezvládnutou migraci muslimů, zníž pramení i islamistický terorismus a problémy na předměstích. Prakticky všichni islamisté, kteří v posledních letech v zemi útočili, byli rodilí Francouzi. Právě reforma organizace francouzského islámu by z něj podle Macrona měla vytvořit zbraň v boji proti radikalizaci.

Arabské země financují francouzské mešity

Francouzský prezident se tématem začal intenzivně zabývat už v prosinci, kdy si do Elysejského paláce pozval zástupce jednotlivých náboženství. Na schůzce odsoudil „radikalizaci laicity“, tedy všechny politické strany, které si ze zákona o oddělení církve od státu „vytvořily nástroj v identitářské válce“. Macron se při přípravě reforem inspiruje u intelektuálů a akademiků, například jednoho z nejznámějších odborníků na islám sociologa Gillese Kepela. Úzce ale také spolupracuje s ministrem vnitra Gérardem Collombem. Cílem prezidenta je „vytyčit mantinely organizace islámu ve Francii během prvního čtvrtletí roku 2018“.

Třešničky z dortu jim nenecháme, řekl Macron o Británii

Stěžejním úkolem je především zbavit francouzský islám vlivu arabských států. Mešity se totiž nyní ve Francii často staví za peníze zemí z Perského zálivu nebo zemí Maghrebu (státy na severu Sahary – pozn. red.). Tyto státy také podle francouzských médií platí na tři stovky imámů působících v zemi. Při své nedávné schůzce s Macronem si rovněž turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pochvaloval vysílání tureckých imámů do Francie.

Jedním ze způsobů, jak nahradit nynější nepříliš průhledné financování muslimské víry v zemi, je zavedení daně z halal (muslimům povolených – pozn. red.) potravin. Prosazuje ho například Macronův poradce a ministr pro rozpočet Gérald Darmanin.

Ne všichni muslimové jedí halal potraviny

Problém však je, že tento nápad naráží na velký odpor veřejnosti proti této dani se staví na 70 procent Francouzů i na fakt, že by se daň týkala jen jediné komunity. „Můžete být přece muslimem a nejíst halal, ne?“ argumentuje Darmanin.

Dalším bodem plánované reformy je změna ve Francouzské radě pro muslimskou víru (CFCM), organizaci vytvořené v roce 2003 za vlády Nicolase Sarkozyho. Rada ale svůj účel nikdy nesplnila – podle průzkumu Institutu Montaigne z roku 2016 ji zná jen třetina francouzských muslimů.

I zde přitom hrají stěžejní roli arabské státy, které uplatňují svůj vliv při výběru jejích členů. Dokonce i samotný vicepředseda rady Anouar Kbibech přiznává, že otevření se organizace je nezbytné. Rada už proto vytvořila pracovní skupinu, která by měla problém do příštích voleb jejích členů v roce 2019 vyřešit.

Už tolik nevadí

Další z Macronových poradců muslimský analytik Hakim El Karoui pak vybízí k vytvoření funkce „velkého francouzského imáma“, který by byl pro věřící morální autoritou a zastupoval je při jednáních s politiky. O výstavbu mešit a vzdělání imámů by se podle něj měla starat zvláštní asociace nezávislá na CFCM.

Bývalý ministr vnitra a obrany Jean-Pierre Chevenement, který dnes stojí v čele Nadace pro francouzský islám, navrhuje vznik univerzity pro imámy, která by byla placena z veřejných peněz.

Journal du Dimanche si u příležitosti rozhovoru s Macronem o islámu nechal udělat průzkum, v němž se lidí ptal, zda považují islám za slučitelný s hodnotami francouzské společnosti. Zatímco v roce 2016 považovalo islám za neslučitelný 56 procent Francouzů, letos stejný názor zastává už jen 43 procent lidí. Sedmapadesát procent Francouzů se tedy nyní domnívá, že islám s francouzskými hodnotami slučitelný je. Opozici vůči muslimům vyjadřují nejvíce voliči pravicových Republikánů a Národní fronty.

Autor: