Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Macron si vybral premiéra. Édouard Philippe prý není ‚ani levice, ani pravice‘

Svět

  15:11aktualizováno  21:44
PAŘÍŽ - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes pověřil sestavením nové vlády šestačtyřicetiletého Édouarda Philippea, pravicového starostu severofrancouzského města Le Havre. Oznámil to Elysejský palác.

Předseda francouzské vlády Édouard Philippe. foto: AP/ČTK

Jde o první z klíčových rozhodnutí nového prezidenta, který se úřadu ujal v neděli. Philippe, který je nyní také poslancem za pravicové Republikány, patřil do týmu bývalého premiéra Alaina Juppého, považovaného za vůdce umírněného křídla Republikánů.

Večer v televizní stanici TF1 nový premiér řekl, že Francie má příliš těžkopádný zákoník práce, který již zaměstnance příliš nechrání. Připomněl, že země má příliš velké množství nezaměstnaných. „Musí se tedy něco udělat, nemůžeme nedělat nic,“ řekl Philippe. Podle něho se prezident zavázal Francouzům proměnit pracovní právo, nikoli ho zcela odstranit.

„Bude se samozřejmě o všem vyjednávat a diskutovat v parlamentu,“ dodal s tím, že bude usilovat o vytvoření takové vlády, která bude mít oporu „pokrokové většiny v parlamentu“. Otázkou prý ovšem je, zda se ji podaří v červnových parlamentních volbách nastolit.

Philippe v čele vlády vystřídal socialistu Bernarda Cazeneuvea, který ho odpoledne přijal v sídle vlády, pařížském paláci Matignon, kde mu předal úřad.

Macron se stal prezidentem Francie. Slíbil boj proti terorismu a reformu EU

Nový premiér podle médií zapadá do Macronovy snahy ukončit tradiční dělení francouzské politiky na levici a pravici, respektive do hledání rovnováhy mezi oběma křídly v táboře vítěze prezidentských voleb před červnovými parlamentními volbami.

Odpoledník Le Monde k tomu poznamenal, že po rozvratu v Socialistické straně, jejíž liberální křídlo podpořilo Macrona už během prezidentských voleb, nastal čas pro prezidenta k tvrdému úderu proti druhé nejsilnější straně - Republikánům. Jejich vedení se snažilo v průběhu dne stmelovat řady obtelefonováváním všech dalších potenciálních odpadlíků, aby zabránilo rýsujícímu se odklonu umírněné části strany k Macronovi.

Francouzská levice jmenování pravicového premiéra ostře odsoudila. Výkonný předseda socialistů Jean-Christophe Cambadélis poznamenal, že když je pravicový premiér, musí parlament ovládnout levice. Levicový radikál Jean-Luc Mélenchon prohlásil, že výběr premiéra dokazuje, že se představitelé starého politického systému opět vracejí k moci. Mélenchon je neúspěšný kandidát na prezidenta, v prvním kole voleb ale získal přes 19 procent hlasů.

Emmanuel Macron přijíždí před Elysejský palác
Inaugurace

Agentura Reuters označila Macronovo rozhodnutí vybrat si premiéra mimo vlastní stranu za bezprecedentní v poválečné Francii. Jmenováním konzervativního premiéra si Macron rozšiřuje základnu a oslabuje své odpůrce.

Média nicméně připomínají, že Philippe se ještě před nedávnem k možnosti vytvoření vlády z členů pocházejících z různých částí politického spektra vyjadřoval negativně. Na internetu už mu také začaly přicházet škodolibé gratulace za „velmi šikovné převléknutí kabátu“.

Společně s designovaným předsedou vlády prezident Macron vybere 15 členů kabinetu. Jejich jména budou známa v úterý večer nebo ve středu brzy ráno, oznámila mluvčí Macronova štábu Laurence Haimová. Podle ní se všechno musí stihnout do středečních 10:00, tedy v čase pravidelného zasedání vlády.

Dlouhé čekání na oznámení jména nového premiéra, které se zprvu očekávalo ještě dopoledne, si novináři krátili vymýšlením více či méně povedených žertíků na sociálních sítí, včetně možnosti, že jméno šéfa nové vlády zůstane utajeno po celé volební období.

Ještě dnes se má francouzský prezident setkat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na schůzce v Berlíně, kde se pokusí oživit francouzsko-německé spojenectví a evropskou spolupráci.

Autor: