Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Magnát a jeho tovarišči z Východu. Nemovitosti od Trumpa kupují i ruští mafiáni

Svět

  16:00
MOSKVA/PRAHA - Většina z oligarchů pocházejících z postsovětského prostranství je teď v klidu. I když někteří sázeli na Hillary Clintonovou, pro většinu je vítězství Donalda Trumpa ekonomicky výhodnější. Alespoň se jim to zatím zdá.

Donald Trump přichází se svou rodinou přednést projev poté, co byl zvolen novým prezidentem USA. foto: Reuters

Přímou finanční podporu Trumpovi veřejně poskytl sice jen Len Blavatnik, člen rady ředitelů ruské společnosti RUSAL – na volební kampaň mu podle The Huffington Post věnoval 4,3 milionu dolarů –, ale řada dalších s ním podnikala ještě dávno předtím, než projevil úmysl stát se americkým prezidentem.

Běžné obchodní Trumpovy vztahy s ruskojazyčnou podnikatelskou elitou jsou zcela legitimní, ať už jde o kontrakty, nebo sponzorské dary. Jenže Trump udržuje kontakty i s oligarchickými kruhy pochybné reputace. Nejen to. Mezi Trumpovými klienty, kteří nakupují jeho nemovitosti, jsou podle všeho i slavní ruští mafiáni.

Trio z Kazachstánu

Podle časopisu Forbes je nesporné, že muž, který trvá na „tvrdé filtraci“ všech migrantů (tedy i těch, kteří se do USA uchylují se svými miliardami), má obchodní vztahy s oligarchy působícími v postsovětském prostoru velmi svérázným způsobem.

Koho z Východu potěšilo zvolení Donalda Trumpa

Patří mezi ně například Alidžan Ibragimov, rodák z Uzbekistánu, člen slavného „Tria“, tvořeného kromě něj i občany Kazachstánu Patochem Šodijevem a Alexandrem Maškjevičem. Ibragimov, kterého Britové vyšetřují pro podezření z korupce, je prokazatelně napojen na developerskou firmu Bayrock, která otevřeně vystupuje jako Trumpův strategický partner.

Společně postavili miliardářovu pýchu, hotel-kondominium Trump SoHo v New Yorku. Na stavbě tohoto výstavného šestačtyřicetipatrového objektu se podílel i Kazach Tofik Afirov, jehož jmění má naprosto nejasný původ. Kromě toho byl Afirov v roce 2010 zadržen tureckou policií. Ta ho obvinila, že na superdrahé jachtě organizoval nevěstinec pro miliardáře. Později Trump tvrdil, že nevěděl, kdo všechno stojí za firmou Bayrock.

Průvodce po Moskvě

Ruští novináři zjistili, že Trump udržoval styky i se skandály proslulým Felixem Satterem. Americký novinář Mark Mitchell finančního dobrodruha a burzovního hráče Sattera, který se narodil v Moskvě, usvědčil z řady nelegálních transakcí a majetkových zločinů. Kromě toho, že se pokoušel získat ruské rakety v jedné ze středoasijských republik, má být informátorem FBI.

Obama přijal v Oválné pracovně Trumpa.
Ve Phoenixu v srpnu 2016 během své prezidentské kampaně.

Právě tento člověk navzdory Trumpově tvrzení, že s ním nemá nic společného, v roce 2006 provázel po ruské metropoli jeho starší dceru Ivanku a syna Donalda. Satter sám řekl novinářům, že jim na pokyn Donalda seniora ukazoval Moskvu.

Kromě toho podle časopisu Forbes Trump v roce 2008 uzavřel se Satterem a firmou Bayrock kontrakt na developerský projekt, který měl být realizován v Rusku. Chtěli v Moskvě postavit podobnou Trump Tower jako ve Spojených státech. Další měly být vztyčeny v některých bývalých republikách SSSR – asi nikoho neudiví, že to jsou většinou rodiště jeho obchodních partnerů. Jenže v Moskvě mu stavbu zamítli, i přes silný lobbing firmy Bayrock.

Putinovi blízcí

Jak uvedl server Life, byly rovněž prokázány Trumpovy finanční vazby na ruské oligarchy z Putinova okolí. Na jeho vítězství měl například zájem někdejší nejbohatší Rus Roman Abramovič. A to kvůli energetickým projektům, které zmrazil prezident Barack Obama a Trump je slíbil „rozmrazit“.

Jde především o stavbu ropovodu spojujícího Kanadu s americkým státem Nebraska. Roury za 200 milionů dolarů měla dodat společnost Evraz, ve které Abramovič vlastní třetinu.

Utíkáte kvůli Trumpovi do Kanady? Prodáme váš dům, vtipkovala realitka. Volají jí stovky lidí

Podpora domácí metalurgie, kterou slibuje Trump, se velmi zamlouvá i majiteli společnosti NLMK, což je jeden z pěti největších výrobců oceli a kovů v USA – Vladimiru Lisinovi.

V neposlední řadě jsou Trump a jeho „vlažný“ vztah k sankcím uvaleným na Rusko velkou nadějí pro blízkého Putinova druha Igora Sečina, toho času prezidenta státní společnosti Rosněfť. Její dceřiná firma Neftegaz Holding America LTD kvůli nim musela zastavit své aktivity. Přitom s General Electric už Rosněfť podepsala kontrakt o budoucí stavbě závodů na vybavení lodí v ruské východní Sibiři. Dokud ale trvají sankce, tento projekt nemůže být realizován.

Trump na ruské riviéře

Nakonec je Trump s ruskými zbohatlíky propojen přes své luxusní nemovitosti. V jeho Trump Towers Sunny Isles na Miami – v místě, kterému se říká ruská riviéra – i v newyorské Trump Tower je nápadně vysoká koncentrace ruských kriminálních bosů, kteří se sem uchýlili s obrovskými prostředky získanými rozmanitou činností na území bývalého SSSR.

Například zde bydlí Rus Vadim Trinčer, kterého ve Spojených státech odsoudili za sázkové podvody a jinou kriminální činnost. Na Miami „u Trumpa“ si byt pořídil Anatolij Golubčik, vůdce hráčské mafie, kterého americký soud rovněž poslal za mříže. V komplexu Trump Tower II na Miami se usadil i vůdce rostovské mafie Vladimir Popovjan. Koupil si tu byt za 1 milion 170 tisíc dolarů.

Pokud by Trump dodržel své slovo a „filtroval“ imigranty i původ jejich majetku, bude brzy hodně bytů v jeho mrakodrapech volných.