Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Drobil koupil dluhopis za 18 milionů, nejvyšší dluhy má stále Schwarzenberg

Česko

  7:00
PRAHA - Teprve po více než pěti měsících od chvíle, kdy se rozpustila bývalá sněmovna, jsou přístupná majetková přiznání tehdejších poslanců. Lze z nich vyčíst nejen jejich dluhy, ale i mimořádné příjmy. Například bývalý poslanec ODS Pavel Drobil si koupil bankovní dluhopis za více než 18 milionů korun.

Bývalý poslanec ODS Pavel Drobil foto: MAFRA - Tomáš Hájek

Dalo by se říct, že je to definitivní tečka za bývalým osazenstvem Poslanecké sněmovny. Od konce srpna, kdy se sněmovna rozpustila, se čekalo na nový mandátový a imunitní výbor, který by zkontroloval majetková přiznání exposlanců. Výbor se k tomuto úkolu dostal až nyní.

V registru, ke kterému má přístup každý, kdo si vyžádá přístupové údaje, je k nahlédnutí už většina dokumentů. Z nich vyplývá, že zatím největší částku loni investoval exposlanec Pavel Drobil. Zakoupil dluhopis J&T Banky za více než 18 milionů korun.

Jak řekl serveru Lidovky.cz, investici financoval ze svých dlouhodobých aktiv z podnikání, které měl uložené na bankovních účtech. "Mimo jiné jsem například v roce 2007 prodal svůj akciový podíl v IT firmě za částku odpovídající desítkám milionů korun. Dále jsem od roku 2003 akcionářem společnosti Lázně Darkov," upřesnil Drobil.

ČTĚTE TAKÉ:

Do cenných papírů ale investovali i další exposlanci. Jana Kaslová (TOP 09) koupila státní dluhopisy za dva miliony korun, Jaroslav Martinů (ODS) za 700 tisíc korun. Poslanec Jeroným Tejc (ČSSd) dal přednost soukromému sektoru a pořídil cenné papíry dvou bank ve výši přes 400 tisíc korun.

Přivýdělky k platu poslance

Z majetkových přiznání lze také vyčíst, kteří exposlanci si stíhali přivydělávat i mimo sněmovnu. Například exposlanec VV Radek John (který též investoval do cenných papírů - půl milionu korun) uvedl, že od ledna do srpna 2013 inkasoval autorské honoráře za 1,4 milionu korun. John loni odstartoval svůj publicistický pořad Bez cenzury, který však po tři čtvrtě roce skončil.

Naopak David Rath tentokrát žádný příjem ze své knihy, kterou sepsal během pobytu ve vazbě, do přiznání nevepsal. Autorský honorář 700 tisíc korun, který přiznal za rok 2012, byl zřejmě jen jednorázová záležitost. Rathovo přiznání zůstalo téměř nepopsané, pouze uvedl, že je i nadále spolumajitelem rodinného podniku 4R.

PSALI JSME:

Zdaleka nejvíce si přivydělali poslanci, jejichž původní profesí je advokacie. Například Stanislav Polčák (TOP 09) uvedl, že si touto cestou přišel na více než dva miliony korun. Jak ale uvedl pro Lidovky.cz, neznamená to, že by loni trávil advokacií spoustu času na úkor sněmovny. "Jen se mi loni sešlo několik případů, které skončily a byl jsem v nich úspěšný. Získal jsem tedy odměny. Až na jeden se ale jednalo o případy, na nichž jsem začal pracovat ještě před vstupem do sněmovny," uvedl Polčák.

Rodinný rozpočet si vylepšila i exposlankyně Ivana Řápková, která před pár dny ohlásil odchod z ODS. Podobně jako v minulých letech pracovala také jako účetní a daňová poradkyně a vydělala si takto necelých 1,3 milionu korun. František Laudát (TOP 09) do majetkového přiznání uvedl, že se věnoval poradenství a konzultační činnosti. Díky tomu si přivydělal zhruba 1,4 miliony korun.

Nemalé částky k poslaneckému platu inkasovali také lékaři ve sněmově. Vít Němeček (ODS) si coby ředitel nemocnice v Jablonci nad Nisou přišel na 830 tisíc korun, Pavel Antonín (ČSSD) bezmála 600 tisíc korun a Jiří Koskuba (ČSSD) uvedl 400 tisíc korun.

Lvíček od Nečase

Věrný své tradici odevzdal nejrozsáhlejší majetkové přiznání i letos bývalý poslanec a ministr Tomáš Chalupa (ODS). Do seznamu příjmů totiž na rozdíl od většiny ostatních poslanců uvedl i drobné dárky v ceně několika set až několika tisíc korun. Podle zákona musí poslanci oznamovat dary, jejichž hodnota je vyšší než 10 tisíc korun. V jeho přiznání se tak lze například dočíst, že od expremiéra Petra Nečase obdržel ozdobu do klopy ve tvaru lvíčka a od zahraničních partnerů například pozlacenou dýku, dřevěné slony nebo lahve alkoholu. Dary vyjmenoval na 60 řádcích.

Papírově nejzadluženějším poslancem zůstává předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Má na sebe psaný hypoteční úvěr ve výši přes 12 milionů korun. Na druhou stranu mu pronájem nemovitostí vynesl přes 8 milionů korun a přilepšil si také díky důchodu ze zahraničí, který činil 450 tisíc korun. Vysoké dluhy ale přiznal i bývalý poslanec VV Michal Babák, který má dvě hypotéky v celkové výši před 11 milionů korun. Na rozdíl od předchozích let ale neuvedl milionové příjmy z podnikání, "pouze" částku 880 tisíc, kterou vydělal "dle paragrafu 7" živnostenského zákona.