16. února 2011 14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Majitelé Promopra podali trestní oznámení kvůli úniku informací do médií

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Manažer Promopra Jaroslav Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manažer Promopra Jaroslav Veselý | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Majitelé firmy Promopro, která získala spornou zakázku v době českého předsednictví EU, podali kvůli kauze trestní oznámení na neznámého pachatele. Vadí jim, že Komerční banka údajně poskytla nepravdivé údaje o jejich účtu. Kvůli tomu, že do médií unikly podrobné informace o jejich bankovních transakcích, podali také stížnost k Úřadu pro ochranu osobních údajů. Novinářům to řekl spolumajitel a manažer firmy Jaroslav Veselý.

"Není pravda, že jsme měli deset měsíců na účtu sto milionů bez pohybu a není pravda, že jsme si s manželkou vybrali 45 milionů na svůj soukromý účet," řekl Veselý. Banka podle něj normální transakce označila za podezřelé a poskytla nepravdivé údaje o firemním účtu a zůstatcích na něm.

PSALI JSME

"Nechápu, jak se může v novinách, v médiích objevit, kolik jsme, kde a kdy vybrali z bankomatu a veškeré pohyby našich účtů. To je pro mě divné, když to vyjádřím slušně," dodal.

Veselý dnes také vyzval vládu, aby zveřejnila všechny expertizy a audity týkající se zakázky s jeho firmou. Už dříve uvedl, že zakázka byla v pořádku a může to policii doložit fakturami a další dokumentací.

ČTĚTE TAKÉ

Zakázku úřadu vlády pro firmu Promopro začala minulý týden vyšetřovat protikorupční policie. Firma získala kontrakt na zajištění audiovizuální techniky během předsednictví bez výběrového řízení. Úřad vlády jí zaplatil za tyto služby téměř 551 milionů korun.

Trestní oznámení kvůli zakázce podal finanční analytický útvar ministerstva financí. Informace z trestního oznámení se pak objevily v médiích, včetně například toho že údajně asi 50 milionů korun z firemního účtu společnosti skončilo na soukromých účtech rodiny Veselých. Ministerstvo financí se zakázkou začalo zabývat na základě oznámení banky kvůli možnému porušení zákona o praní špinavých peněz.

Lidovky.cz, ČTK
  • 5Diskuse