9. ledna 2008 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Majitelé starších vozů si možná připlatí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
auto (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy auto (ilustrační foto) |

PRAHA Vláda schválila návrh novely zákona o silniční dani, který předložilo ministerstvo financí. Návrh zvýhodňuje majitele nových automobilů, protože sleva ze základní sazby daně se má nově odvíjet od stáří vozu, a nikoli od emisní třídy Euro, jak je tomu nyní. Novelu musí ještě schválit parlament a podepsat prezident.

Ministerstvo financí chce změnou zvýhodnit majitele nových automobilů a znevýhodnit podnikatele se starými vozy. Ty by měl zákon podle záměru úředníků motivovat k nákupu nových, ekologicky šetrnějších vozidel. Po novelizaci bude zákon také pružněji reagovat na rychlý vývoj norem Euro a nebude nutné ho měnit při každém jejich zpřísnění.

Zatím se nejvyšší, 48 procentní úlevě na dani těší majitelé vozů, které splňují normu Euro 3 a vyšší. Menší, čtyřicetiprocentní slevu mají vozy s Euro 2. Obě výhody skončí a stejné slevy budou vázány pouze na datum první registrace automobilu. Nejvyšší sleva bude na vozy staré tři roky a mladší, o 40 procent méně, než je základní sazba, zaplatí majitelé aut od tří do
šesti let stáří.

Naopak vlastníci starších vozů si mají připlatit. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout majitelé vozů vyrobených před rokem 1989. Dosud platili 15 procent nad základní sazbu, podle nového zákona by to mělo být 25 procent. Silniční daň se odvádí s určitými výjimkami za všechna vozidla určená k podnikání. Základní sazba například za kamionovou soupravu je 51.000 korun za rok. Průměrné stáří nákladních vozidel na českých silnicích je 16 let.
ČTK
Najdete na Lidovky.cz