1. prosince 2008 10:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Majitelka cestovky soud neobměkčila

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Paragraf | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paragraf | foto: Lidovky.cz

BRNO Ústavní soud odmítl stížnost bývalé provozovatelky cestovní kanceláře Harmonie Medical Hany Vítečkové, jež si má za podvod odpykat 6,5 roku ve vězení. Vítečková tvrdila, že soudy porušily její právo na obhajobu. Při hlavním líčení prý měla potíže se sluchem a těžko vnímala dění v jednací síni.

Podle ústavních soudců ale problémy Vítečkové nebyly tak vážné, aby mohly ovlivnit výsledek procesu. Soud rozhodl bez veřejného jednání a usnesení zveřejnil v internetovém archivu.

Obhajoba ve stížnosti uvedla, že Vítečková byla ve špatném zdravotním a psychickém stavu. "Soud opakovaně upozorňovala na svou neschopnost slyšet a adekvátně reagovat na prováděné důkazy a žádala o odročení hlavního líčení," cituje obhajobu Ústavní soud ve svém usnesení. Soudci námitky odmítli, aniž by případ blíže zkoumali.

"Stěžovatelka sice trpěla v průběhu konání hlavního líčení zdravotními potížemi způsobujícími zhoršení sluchu, avšak byla schopna reagovat na dotazy soudu i státního zástupce, prováděné důkazy a dokonce absolvovala i konfrontaci se svědkem," konstatoval v usnesení soudce zpravodaj František Duchoň. Soud se stejně vypořádal i s dalšími připomínkami obhajoby.

Vítečková údajně připravila téměř 700 klientů a obchodních partnerů o 19 milionů korun. Od klientů po celé republice vylákala peníze i přesto, že její kancelář byla silně zadlužena. Poškozené přitom přesvědčovala o tom, že cestovní kancelář je pojištěna proti úpadku, ačkoliv to nebyla pravda.

Krajský soud v Olomouci jí vyměřil za podvod a porušení povinností v řízení o konkurzu sedm let vězení. Vrchní soud v Olomouci loni v říjnu trest o půl roku snížil a ponechal v platnosti pouze výrok o podvodu.

Od loňského října se Vítečková vyhýbala nástupu do vězení. Podnikatelku až letos v březnu zadržela cizinecká policie v Háji ve Slezsku na Opavsku.

Činností Vítečkové a její cestovní kanceláře se policisté začali zabývat v roce 2003. Tehdy v červenci podnikatelka nechala v Chorvatsku bez zaplaceného ubytování 300 klientů. S jejich přepravou zpět do vlasti musely pomoci jiné cestovní kanceláře a konzulát. Dalších 340 lidí na dovolenou vůbec neodjelo.

Lidovky.cz
  • 2Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!